Gündem Haberleri

  Sultan Abdülaziz’in opera aşkı belgelendi

  Hüseyin ERDEM/BAYREUTH
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sultan Abdülaziz’in opera sevgisinin izlerine Bayreuth Richard-Wagner Operası’nda rastlandı. 1861-1876 yılları arasında Osmanlı tahtında oturan Sultan Abdülaziz’in 23 Eylül 1872’de Nürnberg’de konakladığı sırada, Richard Wagner Operası’ndan ailesi ve yeğeni Abdülhamit ile her yıl gelip izlemek için tanesine 300 Thaler (altın para) ödeyerek 329, 330 ve 331 numaralı koltukları satın aldığı ortaya çıktı.

  T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda Büyükelçi olarak görev yapan Kemal Gür tarafından başlatılan araştırmayı Almanya’da sürdüren Nürnberg Başkonsolosu M. Selim Kartal, Bayreuth Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Michael Hohl’e bir mektup yazarak konunun arşivlerden araştırılmasını istedi. Yazılı belgeyi kentin arşivinde bulan Bayreuth Belediye Başkanı Hohl, Başkonsolosu belediyeye davet ederek Sultan Abdülaziz’in opera seyretmek için ayırttığı koltuk belgelerini verdi.

  Avrupa’ya ilgi

  Belediye Başkanı Dr.Michael Hohl, koltuk belgelerini basına gösterdi. Başkonsolos M. Selim Kartal da, “Bu belgeler Osmanlıların Avrupa’ya olan yakınlığı ve operaya duyduğu ilgiyi göstermektedir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı