TEKİRDAĞ HABERLERİ

SÜLEYMANPAŞA HABERLERİ

Süleymanpaşa Belediyesi, kadın erkek eşitliği protokolünü imzaladı

DHA
04 Ağustos 2017 - 17:42Son Güncelleme : 04 Ağustos 2017 - 17:42

Süleymanpaşa Belediyesi, kadın erkek eşitliği protokolünü imzaladı

DHA

 

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ'ın merkez Süleymanpaşa İlçesi Belediye Ekrem Eşkinat, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı Protokolü'ne imza attı. Protokol, belediyeler nezdinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için gereken adımların atılarak somut projelerin hayata geçirilmesini öngörüyor.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Eylül 1981'de yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin 25'inci yıldönümünde 2006 yılında duyurulan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı belgesi, yerel yönetimler eliyle toplumda kadın erkek eşitliğinin sağlanmasını amaçlıyor. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, belediye adına protokole imza atarak kadın erkek eşitliği konusunda dev bir adım atılmasını sağladı.

EŞKİNAT: PROTOKOLE İMZA ATAN 21'NCİ BELEDİYEYİZ
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, konuya iliştir yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Avrupa'daki en geniş kapsamlı yerel ve bölgesel yönetimler birliğidir. 30'dan fazla ülkede belediye ile yerel ve ulusal yönetim birlikleri olmak üzere üyeleri bulunmaktadır. Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın Avrupa ayağını oluşturan CEMR, 2006 yılında hazırladığı bu protokolle yerel yaşamda kadın ve erkek eşitliğinin sağlanabilmesi için yerel yönetimlere çağrıda bulunmaktadır. Türkiye'de sadece 20 belediyenin dahil olduğu bu protokole biz de Süleymanpaşa Belediyesi olarak imzamızı atmış bulunuyoruz. Türkiye'de protokolü imzalayan 21'nci belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kentimizde fırsat eşitliği bakımından cinsiyet, dil, din, ırk ve başka hiçbir ayrım gözetmeksizin hizmet etmek, yaşadığımız coğrafyada birbirimizin haklarına sahip çıkarak, kardeşçe, barış içinde ve bir arada yaşayabilmek için belediye olarak elimizden gelen her projenin içinde yer almak hedefi ile çalışıyoruz. Bugün belediye olarak altına imza attığımız Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı protokolü ile kadınların erkeklerle her konuda eşit haklara sahip olduğu gerçeğini kabul ettiğimizi, faaliyetlerimizi bu kabul doğrultusunda gerçekleştireceğimizi ve Süleymanpaşa'da kadın erkek eşitliğinin yerleşmesi için çaba sarf edeceğimizi beyan etmiş bulunuyoruz. Bunun haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Tüm vatandaşlarımızı da kadın haklarına, eşitliğe ve birlikte hoşgörü içinde yaşama idealinedaha fazla duyarlı olmaya ve sahip çıkmaya davet ediyorum."

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı'nın oluştuğu 6 temel ilkeler şunlar:

*Kadın-erkek eşitliği temel bir haktır.
*Kadın-erkek eşitliği, çoklu ayrımcılık ve dezavantajlar hususlarının gerektiği biçimde ele alınmasını temin etmek.
*Kadınların ve erkeklerin karar alma süreçlerine dengeli katılımları demokratik bir toplum için ön koşuldur.
*Toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının tasfiyesi kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında temel önem taşımaktadır.
*Yerel ve bölgesel yönetimlerin tüm faaliyetlerine toplumsal bakış açısının yerleştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir.
* Eylem planları ve programları için gerekli kaynağın tahsisi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Süleymanpaşa haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Süleymanpaşa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Süleymanpaşa Belediyesi, kadın erkek eşitliği protokolünü imzaladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:25
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  TEKİRDAĞ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Dora Eczanesi

   Süleymanpaşa
  • Güneyer Eczanesi

   Süleymanpaşa
  • Şenda Eczanesi

   Süleymanpaşa
  • Emin Eczanesi

   Süleymanpaşa
  Sayfa Başı