Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Süleyman Yeter davası

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2000 - 00:01

  İşkence karşıtı slogana karga tulumba gözaltı

  Gözaltında öldürüldüğü öne sürülen sendikacı Süleyman Yeter’e bir başka gözaltı sırasında işkence yapmaktan sanık sekiz polisin davası hareketli geçti. Yeter'in slogan atan yakınlarından altısını gözaltına alan polis, gazetecilerin görev yapmasını da bina içinde ve dışında barikat kurarak engelledi.

  İstanbul 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dünkü duruşma nedeniyle polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Emniyette gözaltında ölen sendikacı Süleyman Yeter’in de aralarında bulunduğu sekiz kişiye işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanan sekiz polis duruşmaya gelmedi. Müştekilerden, bir başka davadan tutuklu Arif Çelebi ile Gönül Karagöz’ün avukatlarıyla birlikte katıldığı duruşmada sekiz polisin uluslararası sözleşmelere göre insanlık suçu sayılan işkenceyle suçlandıkları vurgulanarak tutuklanmaları istendi.

  Basına yasak

  Mahkeme bu istemi suç tarihi ve delillerin henüz toplanmadığı gerekçesiyle reddetti ve eksik yazışmaların tamamlanması için duruşmayı erteledi. Müştekiler Çelebi ve Karagöz salon çıkışında ‘‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’’ sloganı atarken koridordaki yakınları da onlara sloganla destek verdi. Polis slogan atanlara müdahale etti. Altı kişi adliye koridorlarında karga tulumba gözaltına alınırken basın mensuplarının görev yapmaları polis tarafından engellendi. Polis iki sıra barikat kurarak tüm tepkilere rağmen bina dışındaki basın mensuplarını içeri, içerdekileri de uzun süre dışarı bırakmadı. Adliye personeli ve iş takibine gelen vatandaşlar yaşanan kargaşayı şaşkın bakışlarla izlediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı