Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süleyman Seba'nın silahları nerede?

Süleyman Seba'nın 60 yıllık kadim dostu ve sırdaşı olarak bilinen Mesut Arda, Efsane Başkanın önemli eşyalarının kayıp olduğunu öne sürerek varislerine seslendi: "O silahları bulun. Seba'nın vasiyeti var. Silahlı Kuvvetler müzesine teslim edilecek."

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

13 Ağustos 2014’te hayatını kaybeden Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın henüz açılamayan vasiyeti yeni bir iddianın ortaya atılmasıyla çok önemli bir boyut kazandı. Seba’nın 60 yıllık dostu, sırdaşı ve kadim dostu olarak bilinen Mesut Arda’nın açıklamaları ise ortalığı karıştıracak cinsten.

Süleyman Sebanın silahları nerede
Mesut Arda, DHA Spor Müdürü Faik Gürses'e kayıp silahların fotoğraflarını gösterdi.

"SİLAHLAR VE PORSELENLER NEREDE?"
DHA’ya konuyla ilgili bir açıklama yapan Arda, Seba’nın vefatına kadar ikamet ettiği Beşiktaş, Vişnezade semtindeki Mutlu Apartmanındaki oturduğu katın kapı kilidinin birkaç kez değiştiğini bildiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Bu işlemi yakınlarının yaptığı öne sürülüyor, Ancak daha önce bana verdiği ve resmini çektiğim paha biçilmez silahlarının nerede olduğundan endişeliyim. Buradan varislerine sesleniyorum; Bu konuyu yakın takibe almalılar. Süleyman Seba sağlığında bana defalarca silahların, Silahlı Kuvvetler nezdindeki müzeye bağışlanması konusunda direktif verilmişti. Ben de bunun böyle olmasını arzu ediyorum. Silahların bir bankanın özel kasasında tutulduğu iddia ediliyor. Bu iddianın doğru olduğunu da bilmek isterim" dedi.

Süleyman Sebanın silahları nerede
"AKRABASIYIM DİYEREK EVİNE GİREN ÇIKANIN HADDİ HESABI YOKTU"
Mesut Arda, evde yine maddi değeri çok yüksek olan porselenlerin büyük kısmının yok olduğunu da iddia etti ve, "Daha fazla eşyası kaybolmadan varisleri bu konunun üzerine eğilmeli. Birçok akrabasından söz ediliyor, Ancak şu anda teyze tarafından hısım olan iki hanımefendiden oluşan başka akrabası yoktur. Üstelik akrabasıyım diye eve son zamanlarda giren çıkanın haddi hesabı yoktu. Bu arada ne olduysa olmuştur" şeklinde konuştu.

Süleyman Sebanın silahları nerede
KAYIP SİLAHLARIN TARİHÇESİ 1800'LÜ YILLARA UZANIYOR
Mesut Arda, beraberinde Beşiktaş'ın eski yönetim kurulu üyesi Metin Keçeli olduğu halde yaptığı açıklamada, sedef kakmalı iki silah, bir kılıç ve iki tüfekten oluşan ve maddi değeri yüksek bu eşyaların bulunması için kendisinin de yakın takipte olacağını belirterek, bu silahların tarihçesinin 1800’lü yıllara uzandığını belirterek şunları söyledi:
Süleyman Sebanın silahları nerede
"ABDÜLHAMİT'TEN ABDÜLMECİT'E VE..."
"Amerikalılar söz konusu silahları Abdülhamit’e veriyor. (Seba’nın kendisine bu şekilde aktardığını söyleyerek) Abdülhamit’te, Abdülmecit’e hediye ediyor. Abdülmecit'in oğlu Şehzade Süleyman da, (Süleyman Seba’nın halasının birinci eşi) Seba’nın Babası Ali Rıza Bey’e veriyor. İşte yüzyıldır dolaşan bu antikalara Süleyman Seba gözü gibi bakmış saklamış ve hatta, bir sürede muhafaza edilmesi için bana vermişti. Bir defasında evde muhafaza altında iken silahları bulamamış, bu anda rahmetli eşimle bayağı tartışmıştım. Şimdi ortaya çıkması içinde varislerinin devreye girmesi için çağrıda bulunuyorum. Resimlere dikkatli bakıldığında üzerlerinde Abdülhamit’i çağrıştıran A-H harflerini de görmek mümkündür"

"SEBA, SAĞLIĞINDA ÇOK SUİSTİSMAL EDİLDİ"
Hayatının son dönemlerinde Süleyman Seba’nın hasta oluşundan yararlanan birçok kişinin kendisini suistimal ettiğini ileri süren Arda, "O halde iken bile stat inşaatına, şahitlik yapmak üzere düğünlere, nişanlara taşıdılar. Bana o vaziyetteyken, İnönü Stadı’na götürüldüğünü ve orada üşütüp zatürre bile olduğunu söylemiştir" dedi.

Arda, Ekim ayında Seba’nın vasiyetinin açılacağı ve durumun o zaman netlik kazanabileceğini ileri sürdü.


Bunları da Beğenebilirsiniz