Futbol Süleyman Seba'nın cenazesine kimler gelecek?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süleyman Seba'nın cenazesine kimler gelecek?

Beşiktaş'ın efsane teknik direktörü Gordon Milne, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın cenaze törenine katılmak üzere İngiltere'den Türkiye'ye geldi.

GORDON MILNE, SEBA İÇİN İSTANBUL'DA

Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle Birmingham'dan İstanbul'a saat 22.00'da gelen Milne, yaptığı açıklamada, Seba'nın ölüm haberinin çok üzücü olduğunu belirterek, "Özel bir adamdı. Herkese saygılıydı. Benim de çok iyi bir dostumdu. Beşikta,ş onun sayesinde büyük başarılara imza attı" diye konuştu.

Bir süre önce Akaretlerdeki parkta Süleyman Seba heykelini açan eski CHP lideri ve milletvekili Deniz Baykal cenazeye kalabalık grupla geleceğini bildirdi. Beşiktaş CHP Belediye Başkan adayı Hakan Atalay ile görüyen Baykal'ın cenazeye Hikmet Çetin, Ünal Erkan ve Latif Ayaz ile geleceği belirtildi.

Beşiktaş'ın efsane başkanı Süleyman Seba'nın cenaze törenine başkentten CHP eski lideri Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Ünal Erkan, Mehmet Ağar, Mahmut Yeşil İstanbul'a geliyorlar.CUMHURBAŞKANI BEKLENİYOR
Efsane başkan Süleyman Seba'yı bir ay önce kongre üyesi Hasan Gürsoy ile ziyaret eden Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın da başkentte işlerini bitirip cenaze törenine katılmak için hazırlık yapıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, hasta yatağındaki Süleyman Seba'ya "Başkanım beni tanıdınızmı" demesi üzerine Seba "Tanımazmıyım Başbakan" diyerek tebessüm etmişti. Meclis Başkanı Bülent Arınç ve bazı bakanlarında milletvekilleri ile cenaze törenine katılacağı açıklandı.

YÖNETİCİLER TOPLU GELİYOR
Süleyman seba döneminde yöneticilik yapan Cemil Kazancı, Ferhat Özgen, Sefa Dinçer, İhsan Kalkavan, Turguy Ciner, Zafer Yıldırım, Ahmet Hamoğlu, İbrahim Polat, Bahattin Beyoğlu ile çok sayıda kongre üyesi cenaze töreninde yerini alacak.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLAR CENAZEYE GELİYOR

ONURSAL Başkan Süleyman Seba'nın cenazesine kongre üyesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oğlu Mehmet Gül, Meclis başkanı Bülent Arınç, Spor Bakanı Çağatay Kılıç, ve bazı bakanlar ile çok sayıda milletvekili ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Eskişehirspor Kulüp Başkanı Mesut Hoşcan, Bursaspor Başkanı Recep Bölükbaşı, Rizespor Başkanı Metinn Kalkavan yönetici Koray Deniz, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Başkan vekili Servet Yardımcı, Cengiz Zülfikaroğlu, Arif Koşar, Mehmet Baykan, Ali Düşmez, Yemen Ekşioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bursa Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner'in katılacağı belirtildi. Bu arada yeni Cumhurbaşkanı olan R.Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Bu arada Beşiktaş'ta futbol oynamış efsane oyuncular Zafer, Haluk Özgerçek, Mehmet Ekşi, Necdet Ergün, Rasim Kara, Ömer, Metin, Ali, Feyyaz, Kadir, Gökhan, Sergen, Mehmet, Ulvi, Ali Eren, Erkan ile siyah beyazlı takımın futbolcuları törene gelecek.

BASKETBOL, VOLEYBOL, GÜREŞ, HENTBOL, ATLETİZİM TAKIMLARI
Beşiktaş'ın branşlarında yer alan basketbol, voleybol, güreş, atletizm, hentbol, Plaj takımlarının oyuncularıda toplu halde cenazede yer alacaklar.

İŞTE BEŞİKTAŞ'IN EFSANESİ MILNE / GALERİMilne'nin Beşiktaş kariyeri;

1987'de Milne, ilk kez yurt dışına çıktı ve Beşiktaş'ın teklifini kabul etti. İlk sezon Galatasaray'ın ardında ikinci oldular. Kupada da başarısız olan Beşiktaş'ın tek tesellisi Başbakanlık Kupası oldu. 1988-89 sezonunda yine lig ikincisi oldular ancak bu sefer hem Türkiye Kupası'nı hem de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandılar. Ligde şampiyonluğun gelmemesi nedeniyle Milne üstünde baskı oluşsa da başkan Süleyman Seba devam kararı aldı. 1989'dan itibaren ise Beşiktaş fırtına gibi esmeye başladı. Üç sezon üst üste lig şampiyonluğu kazanıldı. 1990-91 sezonundaki şampiyonluk hiç yenilgi alınmadan kazanılmıştı. Böylece Beşiktaş, Türkiye tarihinde namağlup tek şampiyon unvanını kazandı. Bu üç yılda bir Türkiye Kupası bir de Cumhurbaşkanlığı Kupası geldi. Buna rağmen Beşiktaş, Avrupa'da başarı gösteremedi ve ilk turlarda elendi. 1992-93 sezonunda Beşiktaş, şampiyonluğu averaj farkıyla kaybetti ve 4 sezon üst üste şampiyon olma rekorunu kıramadı. 1993-94 sezonuna kötü başlayan Beşiktaş, Milne'in getirdiği yabancılar Osvaldo Nartallo ve Francesco Manassero transferlerinde yaşanan mali problemlerden dolayı Milne'i suçladı ve sezonun ilk yarısı sonunda Milne ve Beşiktaş yollarını ayırdı. Türkiye'de uyguladığı antrenman programları ve taktikler ile Türk futbolunun gelişmesinde önemli bir role sahip Milne, Beşiktaş'taki yabancı haklarını Britanya'dan kullanmış ve Alan Walsh, Ian Wilson gibi tecrübeli isimlerinden yanında, daha sonra İngiliz futbolunda bir efsaneye dönüşecek Les Ferdinand'ı da Türkiye'ye getirmiştir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle