« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süleyman Seba aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

Türk sporuna centilmenliği ve beyefendiliği ile damga vuran, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu. Efsane başkan bugün tüm güne yayılacak etkinlik programıyla anılacak.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Siyah beyazlı kulüpte futbol oynayan, yöneticilik yapan ve 1984 yılında oturduğu başkanlık koltuğunda aralıksız 16 yıl kalan Süleyman Seba, bu süreçte 5 lig şampiyonluğu, 4 Türkiue Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası başarısı görmüştü. Ancak Seba'yı 'Süleyman Ağabey' yapan ve Beşiktaşlılar dışında da büyük bir sevgiye mazhar olmasına neden olan şey onun centilmenliği her zaman ön planda tutan beyefendi kişiliğiydi.

Süleyman Seba aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

SÜLEYMAN SEBA HAYATINI KAYBETTİ

EFSANE İSİM HAYATA VEDA ETTİ

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Seba için Cuma günü Vodafone Arena Stadı'nda tören düzenlenecek. Cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında da efsane başkanın naaşı Feriköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Süleyman Seba aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

SÜLEYMAN SEBA'YA SON GÖREV

BİNLER UĞURLADI

Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’yı son yolculuğuna binlerce taraftar ile her takımdan sporseverler ve siyasetçiler uğurladı.

5 Nisan 1926'da Sakarya'nın Hendek ilçesinde doğan Seba, lise okumak için geldiği İstanbul'da önce Galatasaray Lisesi'nin kapısından içeri girer. Burada 2 sene okuyan Süleyman Seba daha sonra hayatına damga vuracak seçimini yaptı ve Kabataş Erkek Lisesi'ne geçti. Burada okurken Beşiktaş Genç Takımı'nda da forma giymeye başladı. 1946 yılında A Takıma alınan Seba, ilk maçına da Fenerbahçe karşısında çıktı.4-3 yenildikleri maçta bir gol kaydetti. İlk sezonunda 9 maçta 6 gol atmıştı. O sezon Milli Küme'de şampiyonluk yaşayarak kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı. 1947 yılında İnönü Stadyumu'nın açılışı sebebiyle Beşiktaş ile İsveç'in AIK takımı yapılan maçta bu stattdaki ilk golü atarak tarihe geçti.

Başarılarla dolu futbolculuk kariyeri sonrasında 1963 yılında ilk kez yöneticilik görevi yürüten Seba, 1984 yılında Mehmet Üstünkaya'dan devraldığı başkanlık görevini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

Başkanlık görevi sonrasında Beşiktaş'taki mütevazi evinde ve memleketi Hendek'te sakin bir hayat süren Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, 88 yaşında hayatını kaybetti.


DAMGA VURAN SÖZLERİ
Süleyman Seba'nın 16 yıllık başkanlık görevini bıraktığı Beşiktaş Kongresi'nde yaptığı veda konuşması siyah beyazlılar için unutulmaz ve dramatik bir andı. 16 yıl boyunca başkanlık koltuğunda oturan, sayısız başarıya imza atan ve Beşiktaş Kulübü'ne çok sayıda tesis kazandıran Seba'nın camisına son sözleri şöyleydi; "Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım! 1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem, bugün de huzurlarınızda, aynı heyecan ve duygularla başım dik gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum!''

Seba'nın 'Dostlarım, dostlarım... Ben en çok dostlarımdan korkarım!', 'Şerefli ikincilikler, şerefsiz şampiyonluklardan daha değerlidir' ve 'Beşiktaş'ı üzmesinler' sözleri de her zaman onunla birlikte anılan ve unutulmayan sözleri oldu.


Süleyman Seba aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

SEBA'YI ANMA ETKİNLİĞİ PROGRAMI BELLİ OLDU
Süleyman Seba'yı bugün düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, anma programının Süleyman Seba Caddesi'ndeki Şairler Parkı Süleyman Seba heykeli önünde anı defterinin açılmasıyla başlayacağı bildirildi. Program kapsamında Seba'nın Feriköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anılacağını da belirtilirken, ardından Fulya Kültür Merkezi'nde Seba'nın yaşam öyküsünü anlatan belgeselin gösteriminin yapılacağı belirtildi. Anma programı şu şekilde; 09.00: Süleyman Seba Caddesi, Şairler Parkı Süleyman Seba heykeli önünde anı defterinin açılması. 10.00: Fikret Orman ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, Seba heykeli önünde saygı duruşu ve anı defterinin imzalanması. 10.45: Beşiktaş kulüp binası önünden, Kartallar Beşiktaş Motosiklet Kulübü Derneği üyelerinin motosikletleri eşliğinde, otobüslerle Süleyman Seba'nın Feriköy Mezarlığı'ndaki kabrine hareket edilecek. 11.00-11.30: Feriköy Mezarlığı'nda Süleyman Seba'nın kabri başında anma töreni. 14.00: Beşiktaş sporcularının Şairler Parkı'ndaki anı defterini imzalaması. 17.15: Vişnezade Camii'nde İkindi namazını müteakiben Süleyman Seba için mevlit ve hatim duasının okunması. 18.30: Vişnezade Camii'nden otobüslerle hareket edilerek, Fulya Süleyman Seba Kompleksi içinde bulunan, Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi'ndeki anma törenine katılım. 19.30: Fulya Kültür Merkezi'nde anma töreni, Süleyman Seba'nın yaşam öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi ve hayatının farklı dönemlerine tanıklık eden dostlarının anma konuşmaları.
FOTOĞRAFLARLA SÜLEYMAN SEBA

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler