Süleyman Dede'ye 27 trilyon liralık icra takibi skandalı

Hürriyet Haber
20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Interbank, Bodrumlu 75 yaşındaki Süleyman Pekdemir'e 27.7 trilyon liralık icra takibi başlattı. Aksoylar, Nergis, Yeşim Tekstil ile Sifaş ve Polylen'e kefil olmuş gibi görünen Pekdemir, ihbarı alınca şaşırdı. Pekdemir, ‘‘Ben Interbank'tan borç almadım, kimseye kefil olmadım’’ dedi.

Bodrum'un köylüsü 75 yaşındaki Süleyman Pekdemir'in mütevazi yaşamı bir sabah tebliğ edilen 27 trilyon 799 milyar liralık icra takibiyle alt üst oldu. İçi boşaltıldığı iddiasıyla Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen Interbank'ın Aksoylar Tekstil, Nergis Tekstil, Nergis Holding, Sifaş Sentetik İplik, Polylen Sentetik İplik ve Yeşim Tekstil'e açtığı kredilerden 27 trilyon lira geri dönmedi.

İcradan da sonuç çıkmayınca Interbank avukatları, kefil olan üçüncü kişilere yöneldi. Bu arada Bodrumlu Süleyman Pekdemir'in de bilgisi olmaksızın bu 6 şirkete Interbank'ten kredi alırken ‘kefil’ gösterildiği ortaya çıktı. Takibe hemen itiraz eden Süleyman dede ‘‘Bu şirketlerle hiç bir ilişkim yok. Hayatım boyunca kimseye kefil olmadım. İsim doğru, adres doğru, bu nasıl iş, şaşkına döndük’’ dedi.

Kendi halinde mütevazi bir hayat süren, oğlu Bodrum'da küçük bir butik işleten, belki de hayatında milyarları dahi telaffuz etmemiş Süleyman Dede bir sabah evine tebliğ edilen 27 trilyon 799 milyar liralık icra takibiyle şaşkına döndü.

Süleyman Dede, ‘Haczin Üçüncü Şahıslara Tebliğ Kağıdı’ başlıklı belgeyi incelediğinde Interbank'a 27 trilyon 799 milyar lira borçlu olduğunu gördü. Süleyman Pekdemir icra takibini yapan İnterbank avukatlarına göre Aksoylar Tekstil, Nergis Tekstil, Nergis Holding, Sifaş Sentetik İplik, Poliylen Sentetik İplik ve Yeşim Tekstil ile bu şirketlerin sahiplerine bankadan çeşitli zamanlarda aldıkları rekor miktarlı kredilere kefil olarak imza atmış gözüküyordu.

Interbank'ın borçlu şirketlerinden kredi alacağını icra yoluyla tahsil edemeyince kefil sıfatındaki üçüncü kişilere yöneldiği ortaya çıktı. Kötü yönetildiği ve içi boşaltıldığı iddiasıyla Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu tarafından devralınan bankanın eski sahibi, bazı satışlarla malvarlığını elinden çıkarıp alacaklılardan mal kaçırmakla da suçlanmıştı. Süleyman Dede bu şirketlerle ne kendisinin ne de küçük bir butiği bulunan oğlu Mustafa'nın en küçük bir alışverişinin olmadığını söyledi. Bir avukata danışıp 7 günlük süre dolmadan icra takibine itiraz eden Süleyman Pekdemir, ‘‘İsim doğru, adres doğru, bu iş nasıl oldu anlayamadık. İnşallah böyle birşey daha başıma gelmez’’ dedi.

YANLIŞLIK OLMUŞ

İnterbank'ın avukatlarından Tolga Tüzüner ise Süleyman Pekdemir'e icra takibi başlatmadıklarını belirterek, ‘‘Bu, icra dairelerinde yaşanan kargaşadan doğmuş bir yanlışlık olabilir’’ dedi.

İcra tebliğini alınca şoka girdi

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eski Müdürü Numan Pekdemir'in amcası, 9 çocuk, 14 torun sahibi Süleyman Pekdemir 12 Mart günü tebliği alınca şoka girdi. Doğup büyüdüğü Turgutreis'te rençberlikle geçindiğini söyleyen Pekdemir şöyle dedi: ‘‘Hayatımda hiç ticaret yapmadım. Bankalardan kredi almadım, kimseye kefil olmadım. Hayatım evim, bahçem ve cami arasında geçti. Evime İstanbul 6'ncı İcra Müdürlüğü'nden 1999/2966 sayılı haciz tebliği gelince şaşırdım. 27 trilyon borcum olduğunu görünce şoka girdim. Dosyada adı geçen kişileri tanımam. Hayatımda gördüğüm en büyük para, sattığım tarlamdan elime geçen 30 bin dolar. Onu da yatırdığım Koçbank'tan yeni çektim. İnterbank'ı bilmem. Bu avukat beni nasıl borçlu çıkarmış, Turgutreis Abide Caddesi 9 Numaradaki evimin adresini nereden bulmuş bilemiyorum. Benim de eşimin de bu olaydan sonra sağlığımız bozuldu. Banka aleyhine tazminat davası açacağım’’ dedi. Süleyman Pekdemir, Turgutreis Camii eski imamı Ali Pekdemir'in kardeşi, Turgutreis MHP Belediye Başkan Adayı mimar Sinan Pekdemir'in de amcası.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı