Gündem Haberleri

  SUK’u böldü

  Hürriyet Haber
  25.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhaliflerin en büyük çatı örgütü olan İstanbul merkezli Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) sözcüsü George Sabra, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Esad’ın ayrılmasını ve yetkilerini Yemen’de yaşanana benzer bir geçiş sürecine liderlik eden bir rejim yetkilisine devretmesini kabul ediyoruz. Bu girişimi kabul etmemizin nedeni, bugün önceliğin Esad’ın yargılanması değil, katliamlara son vermek ve Suriyeli sivilleri korumak olması” dedi.

  Beyrut çıkışlı habere göre Sabra, “Suriye’de rejim içinde de, ordu içinde de böyle bir rolü üstlenebilecek vatansever isimler var” diye ekledi. AFP, dün ilk haberi abonelerine duyurmasından 4 saat sonra bu kez SUK’un bir diğer sözcüsü Basma Kodmani ile yaptığı görüşmeyi yayınladı. Paris çıkışlı habere göre Kodmani, “Ulusal geçiş hükümetine bir rejim üyesinin liderlik etmesi asla söz konusu değil. Elbette bir geçiş hükümeti olabilir ama liderliğini muhalefet yapar” dedi.

  Yemenskiy varyant

  Yemen’i 33 yıl demir bir yumrukla yöneten Ali Abdullah Salih, Arap Baharı ile başlayan isyanı şiddet kullanarak bastırmış, uluslararası baskının artması üzerine Körfez İşbirliği Konseyi ile anlaşma yoluna giderek ömürboyu dokunulmazlık hakkı karşılığında 27 Şubat’ta koltuğunu yardımcısına devredip görevden ayrılmıştı. ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, 27 Mayıs tarihli haberinde, ABD Yönetimi’nin de “Esad’sız Suriye” için Rusya’yı ikna etmek üzere, Baas rejimini tamamen silmeyecek “Yemen modelini” Suriye’de uygulamak istediğini duyurmuştu. Bu modelin Moskova’da da çok tartışıldığı, hatta Rusça’daki ‘Yemenskiy varyant’ (Yemen seçeneği) ifadesinin aynen ABD’de de kullanılmaya başladığı bildirilmişti.

  Gül de söylemişti

  Yemen formülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de desteklediği, Ankara’nın bu modele sıcak baktığı geçen mayıstan itibaren Türk medyasında yer almıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı