Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suikast bilgi notu Ergenekon dosyasında

  Cem TURSUN / DHA
  01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.02.2011 - 00:55

  MİT Müsteşarlığı’nın Başbakan Tayyip Erdoğan’a suikast iddialarını içeren bilgi notu, Birinci Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

  MİT’e Temmuz 2007’de ulaşan ve teyit edilemeyen ham bilgileri içeren nota göre, davanın tutuklu sanığı emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, Üsküdar’da Başbakan’ın akrabalarının oturduğu Kısıklı Caddesi’nde sarı boyalı bir apartmanın bodrum katını, suikast planlanmasına yönelik olarak kiraladı. Yarı bodrum dairenin, caddeye bakan kısmından iki tuğla çıkarıldı.

  Bulgaristan’dan albay

  Danıştay saldırısının ardından gözaltına alınan ve serbest bırakılan Zeki Yurdakul Çağman, Öztürk’le hareket ediyordu. Maslak’ta işyeri bulunan 40-45 yaşlarındaki bir işadamı da ikiliye mali destek sağlıyordu. Emir veren kişi ise Bulgaristan’da yaşayan Türk asıllı emekli bir albay. Grup üyeleri, Türkiye’ye gelen yabancıların adlarına kayıtlı telefonları kullanıyorlardı. Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan da eyleminden önce Bulgaristan’daki albayı ziyaret etmişti. Bulgaristan bağlantısını ‘MİT Mete’ lakaplı, Türk ve Azeri pasaportu taşıyan bir kişi sağlıyordu. MİT’in bilgi notunda, ‘MİT Mete’ lakaplı kişinin Yüzbaşı Muzaffer Tekin’le Semih Tufan Gülaltay’ı tanıştıran Mete Yalazangil olabileceği belirtildi.Yurt dışından 100 milyon dolar bekleyen grup, gelen paralarla Zeki Yurdakul Çağman’ın borçlarını ödedi. Grubun hedefi, TSK’nın yönetime el koymasını sağlayacak bir eylemdi. ‘Kırmızı Kitap’ı yazan ‘General İbrahim’ adlı Çeçen vasıtasıyla Çeçenistan’dan getirdikleri 2 kişi İstanbul Ümraniye Çakmak Camii’nin altında misafirhanede kalıyordu. Eylemi bu kişilere yaptırabileceklerdi.
  MİT’in mahkemeye gönderdiği 27 Temmuz 2007 tarihli e-postaya dayanan iddiaya göre ise Başbakan Erdoğan’a suikast yapılacaktı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı