Dünya Haberleri

DÜNYA

  Süha Arafat evlendi iddiası

  Hürriyet Haber
  18 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 01:00

  Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın karısı Süha Arafat’ın ikinci kez dünya evine girdiği iddia edildi. Süha Arafat’ın bu kez Tunus Devlet Başkanı’nın kayınbiraderi ile evlendiği öne sürüldü. Arap internet sitelerine göre damat, Süha Arafat’ın kız kardeşi ile evlenmeyi planlarken, mal varlığı nedeniyle ablasını tercih etti. Süha Arafat, iddiaları yalanladı.

  İSRAİL basınının, Tunuslu bir internet sitesinden aldığı habere göre Filistin’in müteveffa lideri Yaser Arafat’ın eşi Süha Arafat, Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin kayınbiraderi ile evlendi.

  Süha Arafat’ın bundan böyle Süha el-Trablusi olduğu öne sürülürken, damadın first lady Leyla bin Ali’nin erkek kardeşi Lahasn el-Trablusi olduğu iddia ediliyor. Söylentiye göre damat da bu evlilik uğruna eşinden boşandı ve Devlet Başkanı, Süha Arafat ile evliliğini onayladı. Aslında El-Trablusi’nin önce Süha’nın kızkardeşi ile evlenmeye niyetlendiği, sonra mal varlığından ötürü Bayan Arafat’ı tercih ettiği öne sürüldü.

  Arafat ölmeden önce Süha Arafat, her yıl Filistin devletinin kendisine 22 milyon dolar ödeme yapması yolunda Mahmud Abbas yönetimiyle anlaşma yapmıştı. Süha Arafat, Filistinli yetkililerin o dönemde ölüm döşeğinde olan Yaser Arafat’ı görmesine izin vermemiş, eşinin Paris’te yaşadığı dönemde altı aylık masraf olarak 11 milyon dolar gönderdiğini belirterek Filistinlileri ikna etmiş, sonra da liderlerini görmelerine izin vermişti. Filistin Yönetimi’nin 4 milyarlık bir gizli bir fondan kadına bu ödemeyi yaptığı belirtiliyor.

  SÜHA’DAN YALANLAMA

  Fransız vatandaşı olan Süha Arafat (43), Fransız AFP Ajansı’na yaptığı açıklamada, bu iddiaları kesinlikle yalanladığını ve bu yayını yapan basın kuruluşları aleyhine dava açacağını söyledi. Süha Arafat, "Yaser Arafat benim hayatımın aşkıdır ve ölünceye dek böyle kalacaktır" dedi. Hıristiyan kökenli Filistinli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Süha Arafat, Tunus’a sürgüne giden Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ekonomi danışmanı olmuş, 1998 yılında da Yaser Arafat ile evlenmişti. Bu evlilikten Zahva adında bir kız çocuğu olan Süha, Yaser Arafat’a verdiği sözden ötürü şimdiye kadar "ailesi hakkında yalan iddialar" yayınlayan basın aleyhine harekete geçmediğini, ancak bundan böyle eyleme geçeceğini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı