« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sudanlı güreşçiler "Yaşar Doğu"da

Sudan'da güreşin gelişmesi için Sudan Olimpiyat Komitesi ve Türkiye arasında imzalanan protokol kapsamında Türk antrenörlerin çalıştırdığı Sudanlı güreşçiler, 39. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası'nda ilk kez mindere çıkacaklar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İşbirliği kapsamında serbest güreş antrenörleri Gökhan Yavaşer ve Ramazan Demir tarafından bir süredir çalıştırılan Sudanlı güreşçiler, haftasonunda İstanbul'da gerçekleştirilecek turnuvaya katılacaklar.

Türk antrenörlerden Gökhan Yavaşer, Sudan'ın geleneksel sporlarından Nuba güreşi asbaşkanı Allahjabo Süleyman ile Sudan Spor Bakanlığı'ndan bir yetkilinin de yer alacağı 17'si sporcu 20 kişilik kafilenin İstanbul'a geleceğini söyledi.

Bakanlık yetkilisinin turnuvada minder güreşini inceleyeceğini ve buna göre Sudan'ın bu spor için bütçe belirleyeceğini belirten Yavaşer, Sudan ikiye bölündüğü için kafilenin Türkiye'ye getirilmesine Türk işadamı Oktay Ercan'ın sponsor olduğunu kaydetti.

Yavaşer, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) Sudan'a minder gönderdiğini ancak serecek salon bulamadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sudanlı güreşçiler ayakta iyiler ama henüz yerdeki teknikleri öğretemedik. Çünkü minderde çalışma fırsatımız olmadı. Sudan'da 47 gündür toprak sahada çalışıyoruz. Bu nedenle ayaktayken başarılılar. Türkiye'den Sudan'a minder gönderildi ama henüz kullanamadık. Ülkenin bölünmesi nedeniyle tüm ödemeler durdu. Para akışı hiç yok. Salon verilemediği için de minderleri serme şansımız olmadı. Turnuvada minder üzerinde ilk kez güreşmiş olacaklar.”

Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda 5-6 sporcuyu güreştireceklerini anlatan Yavaşer, “Turnuva sonrası Ankara'da kamp yapacağız. Kampın masraflarını GSGM karşılayacak. Sporcuları burada minderde çalıştıracağız” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler