Gündem Haberleri

  Sudan'dan Darfur soruşturması

  AA
  03.08.2012 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Sudan Adalet Bakanlığı, Darfur'da 12 göstericinin ölümüyle sonuçlanan olayları incelemek üzere bir komitesi oluşturulmasını kararlaştırdı.

  Sudan Adalet Bakanı Muhammed Buşara, Darfur'un güneyinde bulunan Niyala kentinde yapılan protesto gösterisinde 12 kişinin öldüğü olayları incelemek üzere bir komite oluşturma kararı aldıklarını duyurdu.

  Komitenin, 12 kişinin ölümü, 63 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili yürüteceği soruşma raporunu iki hafta içinde yayınlayacağı bildirildi.

  Öte yandan, hükümetin, El Vaha İlçesi Kaymakamı Abdurrahman Muhammed İsa ve şoförünün Ketm ilçesinde suikast sonucu öldürülmesinin ardından Darfur'un güneyinde sıkı güvenlik önlemleri aldığı belirtildi.

  Ketm ilçesi Kaymakamı Ahmet Adem, Sudan Medya Merkezi'ne yaptığı açıklamada, güvenlik önlemleri kapsamında Ketum çarşısının kapatıldığını ve emniyet güçlerinin çarşıyı korumak için görevlendirildiğini kaydetti.

  Kaymakam ve şoförünün öldürülmesinin ardından bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadığını ifade eden Adem, faillerin bulunması için soruşturma yürütüldüğünü vurguladı.

  Sudan'da hükümetin Haziran ayında petrol ve vergi fiyatlarını artırması, enflasyonun yüzde 37'ye yükselmesi sebebiyle başlayan gösterilerde en çok gençlerin zarar gördüğü belirtiliyor.

  DARFUR'DA İKİ MİLYON KİŞİ EVSİZ

  Asayiş boşluğunun devam ettiği ve BM Barış Gücü'nün görev yaptığı Darfur'da zaman zaman adam kaçırma olayları yaşanıyor. BM raporlarına göre, Darfur'da en az 180 bin kişi hayatını kaybetti ve 2 milyon kişi ise evsiz kaldı. 1.5 milyon kişinin BM kamplarında yaşadığı bildiriliyor.

  Geçen hafta BM Güvenlik Konseyi, BM ve Afrika Birliği güçlerinden oluşan UNAMID'in görev süresini bir yıl uzatmış, personel sayısını ise 22 bin 445'ten yaklaşık 16 bine düşürmüştü.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında 4 Mart 2009 tarihinde savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama kararı çıkarmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı