Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sudan Devlet Başkanı Beşir'den Darfur'daki isyancı gruba zeytin dalı

  A.A
  01 Ocak 2012 - 12:16Son Güncelleme : 01 Ocak 2012 - 12:16

  Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, Darfur bölgesinin en güçlü isyancı grubu Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne (JEM) silahlarını bırakması ve hükümetle barış masasına oturması çağrısında bulundu.

  Beşir, Sudan'ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, kısa süre önce liderleri Halil İbrahim öldürülen JEM'den ayrılmak isteyen ve barışı talep edenlere kapılarının ve kalplerinin açık olduğunu ifade etti.

  JEM'den, Beşir'in çağrısıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

  Sudan ordusu geçen hafta Halil İbrahim'i Güney Sudan'a geçmeye çalışırken öldürmüştü. JEM de liderlerinin öldürüldüğünü doğrulamıştı.

  Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde Arap olmayan kabileler 10 yıl kadar Hartum hükümetine karşı direniş göstermişti. Hartum yönetimi bu kabileleri siyasi ve ekonomik olarak marjinal gruplar olarak nitelemişti.

  BM, Hartum'un Darfur'daki ayaklanmayı ezmek için orduyla birlikte harekete geçirdiği çoğu Arap olan milislerin saldırılarında ve çatışmalarda 300 bin kişinin ölmüş olabileceğini açıklamıştı. Hartum yönetimi ise BM'nin rakamlarının abartılı olduğunu, ölenlerin sayısının 10 bin olduğunu iddia etmişti.

  Sudan, Katar'ın arabulucuğunda bu yıl Darfur'daki küçük grupları bünyesinde barındıran Özgürlük ve Adalet Hareketi (LJM) ile barış anlaşması imzalamıştı. Ancak JEM ile diğer büyük isyancı gruplar anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

  Kasım ayında da Darfur'daki büyük isyancı gruplarla iki sınır eyaletinin isyancıları Beşir'i devirmek için bir ittifak oluşturduklarını açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı