Dünya Haberleri

  Sudan Cumhurbaşkanı: Darfyr'da barış yakın

  ANKA
  02.07.2007 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir, soykırım iddiaları nedeniyle dünyanın gözünü çevirdiği Darfur’da artık pek çok yerde barışın sağlandığını ve bölge genelinde toplu bir barışın yakın olduğunu söyledi

  Darfur'da uluslararası müdahalenin sorunların büyümesine neden olduğunu savunan El Beşir, “Kendimize, 'ABD Sudan’ı Irak’a mı çevirmek istiyor' diye soruyoruz” dedi.

  Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, ülkenin Başkenti Hartum'da düzenlediği ve dünyanın 13 büyük şehrindeki büyükelçiliklerinde canlı yayınlanan basın toplantısında, Sudan'daki problemlerin İngiltere'nin sömürge döneminde başladığını, Güney ve Kuzey Sudan arasındaki gerilimin misyonerler tarafından finanse edildiğini kaydetti. Ülkede küzey-güney ayrımının sömürge döneminde yapıldığını ifade eden el Beşir, bu iki bölgedeki insanların aynı isimleri almasına bile izin verilmediğini kaydetti. El Beşir, bu dönemde köle ticaretinin de yapıldığını belirtti. İlk isyanların 1955'te yani Sudan'ın bağımsızlığından bir yıl önce başladığını kaydeden el Beşir, o tarihten beri Kuzey ve Güney arasında bir savaş olduğunu ancak şu anda o barışın sağlandığını ifade etti. Beşir, bir süre sonra Güney Sudan'da bir referandum yapılacağını ve bu referandumun sonucunda tek bir ülke olarak mı yoksa iki ayrı ülke olarak mı yola devam edeceklerinin kesinleceğini söyledi.

  Ülkenin batısındaki Darfur bölgesinde yaşanan çatışmalara da değinen El Beşir, çatışmaların kaynakların az olmasından dolayı kabileler arasında yaşandığını dile getirdi. Beşir, "Çatışmalar bizim hükümetimizden önce başladı. Eskiden de bu bölgede kabileler arasında soygunlar yaşanırdı" dedi. Beşir, uluslararası müdahalenin sorunların büyümesine neden olduğunu da savundu. Darfur'da artık hemen her yerde barışın sağlandığını ifade eden El Beşir, buna örnek olarak üniversite sınavının sorunsuz bir şekilde yapılmasını gösterdi.

  ABD SUDAN'I IRAK'A MI? ÇEVİRMEK İSTİYOR

  Sudan Cumhurbaşkanı el Beşir, ülkesine ambargo uygulayan ABD'ye de sert tepki gösterdi. El Beşir, "Kendimize 'ABD Sudan'ı Irak'a mı çevirmek istiyor' diye soruyoruz. ABD Irak savaşı öncesinde burada kitle imha silahları olduğunu iddia etmişti. Bunun sonucunda başlayan savaşta yaklaşık 1 milyon Iraklı öldürüldü ama kitle imha silahı bulunamadı. ABD kendi halkını da kandırdı, her gün bir sürü Amerikalı genç Irak'ta ölüyor" dedi.

  El Beşir, yurt dışında Darfur için toplanan yardım paralarının bazılarının bölgeye hiç gelmediğini de kaydetti.

  13 ŞEHİRDE CANLI YAYINLANDI

  Beşir'in basın toplantısı, Moskova, Akra, Kahire, Washington, Schicago, Ankara, Londra, Los Angeles, Pretorya, Paris, Philadelphia, Berlin ve New York'taki Sudan diplomatik misyonlarında canlı olarak yayınlandı. Ancak uydu bağlantılarından meydana gelen bir sorun nedeniyle planlananın aksine bu ülkelerdeki gazetecilerden soru alınamadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı