« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sucuya kasaba borç vardı

Beşiktaş’ı çok zor günlerden çıkardıklarını söyleyen Fikret Orman, “Herkes elini vicdanına koysun. 15 ay önce oyuncular bir yana, kasaba, bakkala, çimciye, sucuya, tüpçüye borçlar vardı. Hacizler kapıdaydı. Şimdi bunların hangisi gündemde, hangisi konuşuluyor?” dedi. Orman "Demirören ile kişisel sorun yaşayan biri değilim. Ancak, Beşiktaş meselesinde kendisiyle büyük sorunum var" diye konuştu

İsmail Er
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ta yarın gerçekleştirilecek kongrede Serdal Adalı ile birlikte başkanlık koltuğu için yarışacak Fikret Orman, çarpıcı açıklamalar yaptı. Seçim öncesi Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Başkan Orman, hedeflerini, çalışmalarını, rakibine bakış açısını ve UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmeleriyle ilgili merak edilen sorulara net cevaplar verdi. Beşiktaş için en zor dönemde göreve soyunduğunu ve her türlü zorluğa göğüs gerdiğini belirtti... İşte, Fikret Orman’ın söyledikleri...

‘BAŞARILI OLDUĞUM İÇİN ADALI ADAY’

Yaklaşık 15 aydır görevdesiniz. Başarılı mısınız?
- Başarılıyız. Sayın Serdal Adalı’nın adaylığı da bunun en açık ispatıdır.

* Nasıl yani?
- 15 ay önce içinde bulunduğu yönetimin oluşturduğu şartlar yüzünden adaylıktan vazgeçenler bugün büyük bir iştahla adaylığa soyunmuşlarsa bu ben ve arkadaşlarımın başarısının teyididir.

* Aldığınız tablo neydi? Neleri yaptınız, değiştirdiniz?
- Herkes elini vicdanına koysun ve şöyle bir 15 ay öncesine gitsin. Neler yazılıyordu, konuşuluyordu düşünsün. Beşiktaş kayyuma kalır mı? Parası ödenmeyen ya da geciken futbolcular antrenmana çıkacak mı? Kasaba, bakkala, çimciye, sucuya, tüpçüye borçlar yüzünden gelen hacizler ne zaman bitecek? UEFA’dan gelen ödeme emirleri. Lisans için gerekli evraklar imzalanabilecek mi? Söyleyin şimdi bunların hangisi gündemde, hangisi konuşuluyor? Şimdi gündemimiz stat. Yeni sponsorluklar, borçların döndürülmesi ve azaltılması.

* Stadın son durumu nedir?
- Kulüpte yıllardır dillere pelesenk olan bu konuda çok şükür neticeye kavuştuk. Her yıl 19 Mayıs’ta kazma vurmalar, sürekli maket göstermeler devri kapandı. Göreve geldiğimizde en büyük hayal kırıklığımız ve şaşkınlığımız statla ilgili oldu.

‘STAT İNŞAATI 2014 EKİM’DE BİTECEK’

Neden böyle oldu?
- Çünkü ben de bu konuyla ilgili “Tamamlarız, takip ederiz” diye düşünüyordum. Halbuki durum o değildi ve her şeye baştan başladık. Yeri gelmişken stadımızın yenilenmesi konusunda her türlü desteği veren Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza, belediye başkanlarımıza ve bürokratlarımıza çok teşekkür ediyorum.

* Stat ne zaman bitecek? Sayın Adalı 1 yılda imkansız görüyor tabloyu...
- İnşallah 2014 Eylül-Ekim gibi yeni stadımızda oynamaya başlayacağız. Ne diyeyim ki? Onlar, “Bu borçlar çevrilemez, yönetilemez” diye aday olmamışlardı.

* Vodafone ile stadın isim hakkı ile ilgili bir ön protokol imzaladınız. Rakipleriniz de “Emirates” dediler ama sonra bir açıklama geldi “İlgimiz yok” diye?
- Seçimde belirli ölçüye kadar vaatleri ve hedefleri abartmayı anlarım da sponsorluk işleri öyle olmaz. Biz yaklaşık 6 aydır Vodafone ile görüşüyor, müzakere ediyorduk. Tüm medya beni hoca görüşmesine gitti diye bilirken ben Londra’da nihai görüşmeleri tamamlamıştım. Neticede, Türk spor ve futbol tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasını gerçekleştirdik.

ELİM TAŞIN ALTINDA

Beşiktaş’ta zor dönemde taşın altına elini soktuğunu belirten Fikret Orman yarın yapılacak seçimde Serdal Adalı ile birlikte başkanlık için yarışacak.

UEFA’daki olay bizim için üzücü

UEFA’da Disiplin Kurulu’na sevkedildiniz. Beşiktaş’ı ne bekliyor?
- Ne diyeyim ki. Göreve başladık, finansal fair-play’dan bir yıl men. Bu sene tekrar 1 yıl men iddiasıyla tekrar disiplin kuruluna sevk. Üzücü bizim için. Maddi kayıpları çok büyük kuşkusuz ama bunlar telafi edilebilir. Asıl manevi taraf önemli. Beşiktaş büyük bir camia. Ben ümitliyim. İnşallah alnımızın akıyla çıkacağız bu işin içinden de. Arkadaşlarımız şu an çalışıyorlar. Ben de seçimden hemen sonra bu sürece dahil olacağım. Başvurumuz kabul edilirse bizzat savunma yapmak istiyorum. Çünkü geçen seneden bir alacağım var komiteden. Bir söz verdim ve tuttum. Onu hatırlatıp Beşiktaş’ı en iyi şekilde savunup bir kez daha men cezası almamasını sağlayacağımıza inanıyorum.

Hoca konusunda finale geldik

Tüm taraftar yeni hoca ve transferleri merak ediyor. Çalışmalarınız nasıl gidiyor?
- Sportif direktörümüz Önder Özen sürekli çalışma halinde. Sürekli bizi bilgilendiriyor. Hoca konusunda finale geldik. Oyuncular konusunda maalesef UEFA’daki gelişmelerden sonra A ve B planları yapmak zorundayız. Özellikle latin futbolcular Avrupa pazarını önemli bir kriter olarak görüyorlar. Dolayısıyla durumumuza göre listemizdeki bir kaç ismi değiştirmek zorunda kalabiliriz.

Yıldırım Demirören ile Beşiktaş meselem var!

“Zihniyet farklılığımız olan Demirören ile kişisel sorun yaşayan biri değilim. Ancak, Beşiktaş meselesinde kendisiyle büyük sorunum var.”

* Kamuoyunda konuşulan konulardan birisi de TFF Başkanı yani eski Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in tutumu. Bununla ilgili ne diyeceksiniz?
- Yıldırım Demirören ile kişisel sorunu olan biri değilim. Ancak, Beşiktaş meselesinde büyük sorunum var. Zihniyet farklılığımız var. 2004’te de vardı, bugün de halen var. Kendisi iki ana sebepten dolayı Sayın Adalı’ya destek veriyor bence... Adalı ve Aksu kendi yöneticileri... Ayrıca kendisinin inandığı zihniyetin temsilcileri ve devamı... Yani popülist, ayağı yere basmayan, gündelik başarı ve alkışa endeksli bir zihniyet. Bu zihniyet Beşiktaş’ı 28 milyon lira borçtan, 581 milyon lira borca getiren zihniyet. Karşılığı 8 yılda ne oldu? Sayısız lig ve Avrupa şampiyonluğu mu?

Artık sabır ve süre dönemi bitti

* Camianın büyük kısmı ve rakipleriniz hesap sormadığınız için sizi eleştiriyor. Hatta “Hesap sormayandan, hesap soracağız” diye bir söylemleri de var.
- Bunu sadece rakiplerim, muhaliflerim değil sevenlerim ve çok yakınlarım da söylüyor. Duygularımla değil mantığımla hareket etmek zorundayım. Artık sabır ve süre dönemi bitmiştir.


Bunları da Beğenebilirsiniz