Gündem Haberleri

  “Suçum yoktu, ama polise dava açmayacağım"

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  16.06.2013 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Taksim Meydanı'nda çekim yaparken tutuklanan Rus gazeteci, “Suçum yoktu, ama Türk polisine dava açmayı da düşünmüyorum” dedi.

  Geçtiğimiz cuma günü, Taksim Meydanı'nda izinsiz çekim yaptığı sırada sivil polisler tarafından tutuklanan Rus gazeteci Arkadiy Babçenko, Rusya'ya dönünce Türkiye’de başından geçenleri anlattı. Gazeteci hiç bir suç işlemediğini ancak yediği dayağın hesabını da Türk polisinden sorma niyetinde olmadığını açıkladı.

  Moskova havalimanında, Türkiye’de başından geçen olayları yerel medyaya anlatan Babçenko, “Sağlık durumum mükemmel diyemiyorum, ama gördüğünüz gibi yaşıyorum. Türk polisi çoğunlukla bacaklarıma vurdu. Bir ayağım şişti. Zor yürüyorum” dedi.

  Taksim Meydanı'nda tutuklanmasıyla sonuçlanan hadiselerin nasıl geliştiğini de dile getiren Babçenko, “Cuma akşamı Taksim’de dolaşıyordum. Kalabalığa su sıkan iki aracı görüntüledim. Yanıma sivil polisler geldiğinde onlara gazeteci kimliğimi gösterdim. İşe yaramadı. Beni kenara çekerek birkaç darbe indirdikten sonra karakola götürdüler. İlk başta kendilerine küfrettiğimi iddia ettiler. Sonra polise karşı geldiğimi hatta Rus ajanı olduğumu söylemeye başladılar. Rus konsolosluk görevlileri karakola geldiklerinde 'Rus casusu' hikayesi son buldu. Onun yerine Taksim Meydanı'nda gazeteci akreditasyonu yaptırmadan çalıştığımı söylemeye başladılar. Halbuki meydanda hiçbir gazetecinin ayrıca özel bir akreditasyonu yok. Bunu, yaptıklarını örtbas etmek için bahane olarak ileri sürdüler. Olanlar oldu ve şu an kimin suçlu kimin güçlü olduğunu aramak anlamsız. Türk polisine karşı dava açmamın da bir faydası olmaz. Başıma gelenlere mesleğimin gider kalemi olarak bakıyorum” şeklinde konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı