Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suçsuz yere cezaevinde yatmanın bedeli 7 bin TL

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  15.02.2011 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Bursa’da akaryakıt istasyonunda çalışan Hasan İnecikli ve Emrullah Uzer’in pompalı tüfekle öldürüldüğü olayda katil zanlısı olarak gözaltına alınıp, 132 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen, ardından beraatine karar verilen Bülent Köseoğlu, cezaevinde haksız yere kaldığı günler için açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, Köseoğlu’na 7 bin 444 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

  Karacabey İlçesi’ne bağlı Keşlik Köyü’nde çiftçilik yapan 2 çocuk babası Bülent Köseoğlu’nun hayatı, 20 Kasım 2008 tarihinde Karacabey’deki bir akaryakıt istasyonunda iki kişinin pompalı tüfekle vurularak öldürülmesinin ardından kabusa döndü. Öldürülenlerden Hasan İnecikli’yi daha önceden tanıyan ve ölüm haberini alınca cep telefonunu arayan Bülent Köseoğlu, telefonu açan öldürülen arkadaşının eşine başsağlığı diledi. Bu sırada teknik takibe takılan Bülent Köseoğlu, gözaltına alındı. Suçlamayı kabul etmeyen Köseoğlu, avuç içersinde tespit edilen yanık madde izinden numune alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı. Yaklaşık 3 ay sonra kriminal laboratuarından gelen raporda, Köseoğlu’nun avuç içinde antiminon denilen yanık madde izine rastlandığı belirtilince, Bülent Köseoğlu cinayet zanlısı olarak tutuklanıp cezaevine konuldu.

  Hakkında Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Bülent Köseoğlu, cezaevinde 132 gün yattıktan sonra bilirkişi olarak dinlenilen uzman kişinin, av tüfeği atan bir kişinin avucunda barut izi olmayacağını, barutta bulunan antiminon maddesinin demire temas ve tokalaşmayla da elden ele geçebileceğini açıklaması sonucu önce serbest bırakıldı, daha sonra da beraatine karar verildi.

  Beraat ettiği davada cezaevinde haksız yere kaldığı süre içersinde 49 küçükbaş hayvanının kaybolduğunu, ektiği tahılının ise çürüdüğünü belirterek hazine aleyhine 50 bin TL’si manevi 50 bin TL’si de maddi olmak üzere 100 bin TL’lik tazminat davası açtı.

  Yargılamanın yapıldığı Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, dün yapılan son duruşmada Bülent Köseoğlu’na, 2 bin 444 TL’si maddi 5 bin TL’si manevi olmak üzere toplam 7 bin 444 TL tazminat ödemesine karar verdi.

  BİLİRKİŞİNİN BELİRLEDİĞİ RAKAM 40 BİN TL

  Cezaevinde kaldığı süre içersinde kaybolan küçükbaş hayvanları ve çürüyen tahılları için bilirkişi heyetinin 40 bin 250 TL değer biçtiğini söyleyen Bülent Köseoğlu, "Yaşadıkların film gibi. Haksız yere tutuklanınca, ocağım söndü. Hayvanlarım kayboldu, tahıllarım çürüdü. Kredi kartını borcumu ödeyemedim. Evime haciz geldi. Sonunda köyden ayrılmak zorunda kaldım. Şu anda Karacabey’de günde 22 TL’ye bir işte çalışıyorum. Aldığım paranın bir kısmı ise haciz nedeniyle borcuma kesiliyor. Verilen tazminat çok komik. ’Pardon’ filmi gibi" dedi.

  Bülent Köse, gerekirse açtığı tazminat davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını da sözlerine ekledi.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı