KAYSERİ HABERLERİ

Suçluları elektronik izleme sistemi, Kayseri'de tartışılacak

DHA
27.04.2017 - 15:57Son Güncelleme :
Suçluları elektronik izleme sistemi, Kayseride tartışılacak
DHA

KAYSERİ, (DHA) - ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Elektronik İzleme Sistemine Geçişte Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi' kapsamında, Kayseri'de 15-17 Mayıs'ta, toplantı yapılacak.
Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdür Vekili Can Deveci, toplantıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, denetimli serbestliğin; şüpheli, sanık ve hükümlüler hakkında adli makamlarca verilen ceza ve tedbirlerin, toplum içinde denetim ve takibinin yapıldığı, şüpheli, sanık ve hükümlülerin iyileştirilmesi ve yeniden sosyalleştirilmesi için ihtiyaç duyulan her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı bir ceza infaz sistemi olduğunu bildirdi. Deveci, ''Denetimli serbestlik sisteminin, ceza adalet infaz sistemimiz içinde yerini aldığı 2005 yılından bu yana 1 milyon 20 bin 64 kararın infazı, denetimli serbestlik müdürlüklerince yerine getirilmiştir. Adaletli bir infaz yönetimi için yükümlülerin denetimli serbestlik altında bulundukları süreç içinde denetim ve takip altında tutulmaları büyük önem arz etmektedir. Denetimli serbestlik sisteminin önemli bir parçası olan denetimin güçlendirilebilmesi amacıyla 2012 yılı Nisan ayında Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu'nda yapılan yasal düzenleme ile şüpheli, sanık ve hükümlülerin elektronik izleme yöntemleri ile izlenebilmesine yasal imkan sağlanmış, 2013 yılından itibaren de ülkemizde elektronik izleme sistemi uygulanmaya başlamıştır'' dedi.
Elektronik izleme sistemini daha etkili hale getirmek, bu alanda bilgi ve deneyim kazanmak amacıyla, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Elektronik İzleme Sistemine Geçişte Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi yürütüldüğünü belirten Deveci, şunları bildirdi:
''2015 yılı Ağustos ayında faaliyetlerine başlanılan ilgili proje kapsamında, farklı ülkelerdeki elektronik izleme uygulama modelleri değerlendirilmiş, elektronik izleme uygulamasında ihlal standartlarının geliştirilmesi, çalışma prosedürlerinin yeniden tanımlanması, sağlık ve güvenlik politikaları geliştirilmesi gibi çalışmalar yürütülmüştür. Halen 12 Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde pilot uygulama çalışmalarına devam edilmektedir. Proje kapsamında, Ocak ve Mayıs ayları arasında 10 bölgesel toplantı ile denetimli serbestlik hizmetlerinin yürütülmesinde işbirliği içerisinde bulunulan tüm paydaş kurumların, akademisyenlerin, kurum çalışanlarının, ülkemizdeki çağdaş elektronik izleme uygulamaları hakkında bilgilendirilmesi ve elektronik izlemede kullanılmakta olan teknoloji ve metodların paylaşılması amaçlanmaktadır. Bu itibarla, proje kapsamında 15-17 Mayıs'ta Kayseri'de bir toplantı yapılacak.''
Toplantıya, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile İngiltere ve Fransa başta olmak üzere farklı ülkelerden uzmanlar da katılacak. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Suçluları elektronik izleme sistemi, Kayseri'de tartışılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 15 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suçluları elektronik izleme sistemi, Kayseri'de tartışılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı