Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suçlular bu haberi okusun

  A.A
  09 Ekim 2008 - 13:11Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 13:11

  Adli Tıp Kurumu Bilim ve Teknoloji Suçları Laboratuvarında, mahkeme kararı ile yapılan dinlemelerde kaydedilen sesin kime ait olduğu sesli harflerden ayırt ediliyor.

  Adli Tıp Kurumu ses inceleme uzmanlarından Dr. Bülent Özata, 1 Eylül 2007 tarihinde kurulan birimlerinde mahkeme kararıyla ortam veya telefon dinleme şeklinde elde edilen ve delil olarak kabul edilen ses kasetlerine ilişkin konuşmacı tanıma ve konuşmacı profili çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

  Birimde öncelikle sesi diğer seslerden ayıkladıklarını, kurgu ve montaj olup olmadığına baktıklarını belirten Özata, sesin o kişiye ait olup olmadığının tespitine ilişkin şu bilgileri verdi:

  “Bir konuşmacının sesi, sesli harflerle ayırt ediliyor. a, e, ı, i gibi. Kişi ne kadar sesini değiştirirse değiştirsin, ne kadar farklı konuşmaya çalışırsa çalışsın, kullandığı bu harflerden ses tespit ediliyor. Çünkü her sesin rengi var. Her insanın sesi ayrı. Boşluklar, sesi oluşturan organlar kişiye özel. Parmak izi, DNA gibi yüzde 100 sonuç vermez, ama o boşluktan çıkışını izleyerek sesin o kişiye ait olup olmadığını tespit ediyoruz. Bunun için işitsel ve görsel teknikler kullanılıyor. Spektrogram denilen sesin görüntüsünü alıyoruz. Harfin ağızdan çıktıktan sonra megahertz olarak (sayısal değer) değeri alınıyor.”

  Özata, kayıt süresi ne kadar fazla ise tespitinin de o kadar kolay olduğunu ve tespit oranının yüzde 100 olduğunu söyledi.

  Bir kişinin mahkeme kararı ile dinlenebileceğini vurgulayan Özata ancak mahkemeden kendilerine talep gelmesi halinde ses tespiti yapılan kişinin kurumda ses kaydının alındığını ve dinleme ile elde edilen sesle bu şekilde karşılaştırmasının yapıldığını ifade etti.

  Özata, bunun dışında özel bir taleple hiç kimsenin ses tespitine yönelik inceleme yapmadıklarını ve savcıların el koymadıkları hiçbir belgeye bakmadıklarını belirterek, her ay mahkemelerden kendilerine ortalama 30-40 iş geldiğini ve bunları inceleyerek sonuçlarını bildirdiklerini kaydetti.

  Aynı birimde fotoğraf karşılaştırma yöntemiyle yapılan görüntü tespitine ilişkin bilgi veren Dr. Kasım Üstündağ da görüntülerde montaj ve kurgu tekniklerinin kullanılıp kullanılmadığını ve fotoğraftan kişi tespitini yaptıklarını söyledi.

  Fotoğraf karşılaştırmasında kişilerin yüzde tespit edilen karakteristik detaylarına bakıldığını ve bunlar tespit edilerek kişinin aynı olup olmadığını tespit ettiklerini belirten Üstündağ, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin de morfolojik karşılaştırmasını yaptıklarını, resimler üzerinde manipülasyon olup olmadığını tespit ettiklerini kaydetti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı