Dünya Haberleri

  Suçlu yabancıya jet sınır dışı

  Celal ÖZCAN/MÜNİH
  09.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre’de minare yasağından 10 gün sonra şimdi de suç işleyen yabancıların hızla sınır dışı edilmesini sağlayacak yeni bir halkoylaması gündemde. Halkoylamasına gidilmesi için 212 bin imza toplandı. Kantonlar Konseyi yarın konuyu tartışacak.

  İSVİÇRE minare yasağı şokunu atamadan şimdi de suç işleyen yabancıların hemen sınır dışı edilmelerini öngören yeni bir halkoylamasıyla karşı kaşıya. Aşırı sağcı Halk Partisi (SVP) ile UDC’nin başlattığı “Kriminal Yabancıların Sınır dışı Edilmesi Girişimi” halkoylamasına gidilmesi için 212 bin imza toplandı. İsviçre’de halkoylamasına gidilmesi için 100 bin imza gerekiyor.

  Yarın tartışılacak

  Minare yasağı için 115 bin imza toplayıp halkoylamasına giden girişim, suç işleyen yabancıların derhal sınırdışı edilmelerini halkoylamasına sunmak için 212 bin imza topladı. Bu imzaların 210 bin 919’unun geçerli olduğu açıklandı. Girişimin hazırladığı suç işleyen yabancıları derhal sınırdışı etmeyi öngören yasa değişikliğinin halkoylamasına sunulması yarın Kantonlar Konseyi’nde gündeme geliyor. Halkoylaması talebi daha sonra parlamentoda tartışmaya açılacak ve Kantonlar Konseyi ile parlamento ya halkoylamasına gidilmesine onay verecek ve halkı girişime hayır oyu vermeye çağıracak ya da halkoylamasına gidilmesini reddedecek.

  Bilgi notu

  Anayasa değişikliği önerisi İsviçre’de oturan göçmenlerin şiddet, uyuşturucu, gasp ya da sosyal yardımları kötüye kullanmaktan hüküm giymesi halinde hemen sınır dışı edilmesini öngörüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı