Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suçlu bulundu

  Hürriyet Haber
  08 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 1998 - 00:01

  Nurayan Hanife Karagöl'ün otomobiliyle denize uçtuğu Tarabya' daki ölüm virajının ters eğimli olduğu bilirkişi raporuyla saptandı.

  Bankacı Nurayan Hanife Karagöl'ün geçtiğimiz yıl mayıs ayında otomobiliyle denize uçtuğu Tarabya Banyo Durağı önündeki virajın yüzde 2 ters eğimli olduğu ortaya çıktı. İstanbul İdare Mahkemesi tarafından tayin edilen bilirkişi 5 sayfalık raporunda, kazanın meydana geldiği virajda yüzde 7 artı eğim olması gerektiğini vurguladı. Raporda, ‘‘Viraja uygulanacak artı eğim savrulmaya, daha aşırı hızlar için de devrilmeye karşı direnç oluşturur. Viraj bu eğimde yapılsaydı, 7 ile 12 kilometrelik fazladan hız tehlike yaratmayacaktı’’ denildi.

  Nurayan Hanife Karagöl'ün kaza sırasında aşırı hız yaptığının da belirtildiği raporda denize uçmayı engelleyebilecek beton saksılar ile korkulukların virajın kenarını tam olarak korumaya almadığı da ifade edildi.

  Tazminat davası açtı

  Ünlü davaların avukatı Kadir Kartal aracılığıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine 6,5 milyar liralık tazminat davası açan Nuray Seri, ‘‘Kardeşim Nurayan dünya tatlısı bir kadın ve iyi bir anneydi. Korkunç kazadan sonra cesedini bile bulamadık. Ancak bu dava acımızı biraz olsun hafifletiyor. Çünkü sonunda sorumluların üstlerine düşeni yapacaklarına inanıyorum’’ dedi.

  Başkaları ölmesin

  Kardeşini kaybetmenin acısını hâlen içinde taşıyan abla Nuray Seri, ‘‘Mücadelemiz, Nurayan'ı aramızdan alan hatalı yolun başka canları yakmaması için. Kardeşim öldü, başkalarının canı yanmasın. Yanlış yapılan yol bir an önce düzeltilsin. Tazminat davasından alacağımız parayı, kardeşimin geride 8 yaşındaki oğlu Savaş'ın eğitimi için kullanacağız’’ diyor.

  Nurayan Hanife Karagöl, 3 Mayıs 1997 gecesi dostlarıyla birlikte Tarabya'daki Yıldız Gazinosu'nda Ayhan Aşan'ı dinledi. Genç kadın daha sonra, 01.00 sıralarında 34 KUV 82 plakalı otomobiliyle evine gitmek için yola çıktı. Eğimi ters verilmiş bu virajda, otomobili merkezkaç kuvvetiyle savrularak denize uçtu. 29 yaşındaki Nurayan Hanife Karagöl'ün cesedi bulunamadı. Nurayan Hanife Karagöl’ün ölümü ailesini perişan etti.

  Abla peşini bırakmıyor

  5,5 aylık hamileyken, kardeşini kaybetmenin şokuyla bebeğini düşüren Nuray Seri, ‘Bizim yüreğimiz yandı, başkalarının da yanmasın’ diyerek ölüm virajı ve sorumlularına karşı hukuk savaşı başlattı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı