Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suçlu aramak ucuzculuk

  Erdinç ÇELİKKAN / SAMSUN
  07 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Temmuz 2012 - 11:36

  Samsun’da TOKİ konutlarındaki ölümlerin ardından eleştirilerin hedefi haline gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Onu bunu suçlamak ucuz bir şey, ucuzculuk. TOKİ’nin bir milim suçu yok” dedi. Bugün ise Samsun'dan kötü bir haber daha geldi. Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

  Bayraktar, Samsun’daki incelemelerin ardından gazetecilere şöyle konuştu:

  - Sanki burada Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın daha evvelden burasının iskan edilmesin uyarısı dile getiriliyor. Böyle bir uyarı kesinlikle yok, resmen ne TOKİ’ye, ne bakanlığa, ne Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ne de Canik Belediye Başkanlığı’na böyle bir uyarı yapıldı.

  Kapıcıları bodrumdan kurtaralım

  - TOKİ konutlarında ölenlerin ailelerini gördük. Bodrum katlardaki hizmetli dairelerini buradan süratle çıkarmak için blok yapıp prefabrik ya da betonarme 3- 4 katlı bina yapacağız. Kapıcıları bodrum katlarından kurtaralım. Türkiye genelinde de bodrum katları için çalışma yapacağız. Yer seçiminde dere yatağı, imar planı ÇED raporu gibi bir sıkıntımız yok.

  Suçlu aramak ucuzculuk En sevdiği gömleğiyle veda

  - Samsun’da 11 can kaybı oldu. Arabayı da sel götürdü, TOKİ’nin 2 kapıcı dairesinde can kaybı oldu. Fakat TOKİ’ye yükleniyorlar. TOKİ hem titiz çalışmasıyla hem işini bilimsel yapmasıyla elhamdülillah bugüne kadar mühendislik, denetim bakımından böyle bir afet yaşamadı. Bana göre TOKİ’nin bir milim suçu yok, mühendis olarak söylüyorum.

  Suçlu aramak ucuzculuk Bakan Bayraktar'dan Eroğlu'na
  YAĞMUR YAĞIYOR, HADİ GİDELİM

  Cezamızı tabii ki çekmemiz lazım

  - Hakikaten suçlu varsa kasta inzam etmenin dışında ihmal ve teknik bir suç varsa cezamızı tabii ki çekmemiz lazım. Doğrusu budur ama illa da suçlu aramak ayrı şey, suçlu aramamak lazım. Zaten suçlu kendi kendine ortaya çıkar. Nerede bir can kaybı, hata varsa hepsinden sorumluyuz. Ben suçlu aramıyorum ki. Ortada bir can meselesi var. Burada onu bunu suçlamak ucuz bir şey, ucuzculuk. Niye suçlu arayayım, ben suçlu görürsem söylerim. İhmalim, hatam, suçum varsa onu söylerim zaten.”           

  Suçlu aramak ucuzculuk Suçlu aramak ucuzculuk Suçlu aramak ucuzculuk
  Sorumlular görevden alınsın TMMOB: 2008’de rapor verdik Gecekondu olsaydı felaket büyürdü
     

  Projelerimin arkasındayım

  SAMSUN’da selin vurduğu Canik ilçesinin Belediye Başkanı AK Partili Osman Genç, projelerinin arkasında olduğunu söyledi. Eleştiriler üzere basın toplantısı düzenleyen Genç, Büyükşehir Belediyesi’nin derenin üzerinin kapatıldığına ve bunun ciddi sonuçlara yol açacağına dair uyarıda bulunduğu iddialarına şu yanıtı verdi: “5216 sayılı Büyükşehir Yasası’nın 7. maddesi uyarınca, su ve kanalizasyonla ilgili hizmetleri yerine getirme Büyükşehir’e aittir. TOKİ alanında altyapı yetersizse bunun sorumlusu Büyükşehir Belediyesi’dir. Uyarılarımıza rağmen işlem yapılmamıştır. Derelerin ıslahı konusu, 2004’te Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir. Canik Belediyesi’nin yasal yetkisi bulunmamaktadır.”  

  SAMSUN'DA SELDEN SONRA ARTA KALANLAR / FOTO GALERİ

  Ölü  sayısı  11

  SAMSUN’daki selde kaybolan Mustafa Gazel’in (47) cesedi de dün çıkarıldı. Polis dalgıçlar, Mert Irmağı’nda otomobili bulunan Gazel’in cansız bedenini yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, denizde buldu. Böylece yaşamını yitirenlerin sayısı 11’e yükseldi. Kaportacı olan Gazel otomobiliyle evine giderken sele kapılmıştı.   

  TOKI evleri satışta

  SALI akşamı etkili olan sağanak yağışın sele dönüşmesi sonucu 11 kişinin öldüğü Samsun’da vatandaşlar, normal yaşamlarına dönmek için çabalıyor. Birçok ev sahibi evlerini emlakçılara vererek satışa çıkarırken, emlakçılar konutlara satılık tabelaları koydu. TOKİ konutlarına hala elektrik ve doğalgaz verilmezken, su verilmeye başlandı.

  Biner lira yardım

  Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, kentte yaşanan sel felaketi sonrası çalışmaların sürdüğünü belirterek,  dün itibariyle konutları zarar gören ailelere biner lira olmak üzere toplam 451 bin liranın dağıtımına başladıklarını söyledi. YEDAŞ da,  selden zarar gören konutlardan  iki aylık elektrik enerji bedelini almamayı kararlaştırdı.- Murat SANDIKÇI - Hakan ÇELİKBAŞ / DHA

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı