Gündem Haberleri

  Suç mağduruna destek verilsin

  Nuray BABACAN / ANKARA
  28.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakan Selma Kavaf’a sunulan bir raporda suç mağdurlarına yönelik bir düzenleme olmadığı belirtildi.

  Raporda mağdurlara, haklarını anlatmak için devlet destekli kuruluşlar oluşturulması istendi.

  POLİS Akademisi öğretim görevlisi Dr. Orhan Filiz’in hazırladığı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Kavaf’a sunulan raporda, suç mağdurlarını rehabilite için “Mağdurlara Destek Kurumu” kurulması istendi. Raporda, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi suç mağdurlarına tıbbi ve maddi desteğin yanı sıra evinin kilidinin değiştirilmesine kadar hizmet verilmesi gerektiği belirtildi. Raporda, fiziki saldırı, şiddet, kapkaç, hırsızlık, soygunculuk gibi suçlardan dolayı zarar gören veya iş kaybına uğrayan suç mağdurlarına yönelik düzenleme olmadığına dikkat çekilerek, mağdurlarının haklarının neler olması gerektiği şöyle sıralandı:

  Psikolojik destek

  Suç mağdurlarının şahsi bilgilerinin, telefon numarasının ve ev adresinin sanığa verilmemesi gibi gizlilik önlemleri alınmalıdır. Tüm suç mağdurlarına, tazminat haklarını tanıtan, ücretsiz psikolojik ve sosyal destek veren danışmanlık kuruluşları oluşturulmalıdır. Devlet destekli bu kuruluşlarda, hukukçular ve psikologlar hizmet vermelidir. Yerel yönetimlerce, barolar, polis, jandarma ve diğer meslek örgütleri ile işbirliği içinde suç mağdurlarına yönelik destek büroları kurulmalıdır. Mağdurlara, suç failinden veya devlet kurumlarından maddi, tıbbi, fiziki bazı zararlarının tazmini hakkı tanınmalıdır. Suçlu cezasını çekip tahliye olunca mağdura haber verilmelidir. Suç mağdurlarının ya da suçtan mağdur olmaları muhtemel kişilerin evlerine, ücretsiz kilit değişimi ve güvenlik sistemi kurmalarına yardım edilmelidir.

  Telefon hattı


  Suç mağdurlarına duyarlı hizmetlerin verilebilmesi için polis ve jandarma görevlilerine eğitim verilmelidir. Kolluk görevlileri mağdur hakları konusunda bilgilendirilmelidir. Suç mağdurlarına bilgi vermeye yönelik telefon destek hatları kurulmalı, televizyon ve radyolarda suçların önlenmesi ve mağdur hakları ile ilgili tanıtım programları yapılmalıdır. Güvenlik birimlerinde mağdur haklarına ve suçtan korunmaya yönelik bilgi ve broşür dağıtımı sağlanmalıdır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı