Suç işleyen yabancılar sınır dışı edilecek

Hürriyet Haber
03.12.2014 - 12:20 | Son Güncelleme:

En az 100 bin müsamahalı oturma izni bulunan yabancıların yaşadığı Almanya'da, suç işleyen ilticacılar artık kolayca sınır dışı edilebilecek. Entegre olanlara ise oturum izni verileceği kaydedildi.

'Focus Online' hükümetten aldığı bilgilere dayanarak, çok tartışılan bir reformun yürürlüğe girmesi için kolların sıvandığını belirtti. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin hazırladığı tasarıya göre, belirli koşulları yerine getiren müsamahalı oturma izni bulunanlara ülkede kalmalarına hak tanınacak.

Öte yandan suç işleyen ilticacıların daha hızlı sınır edebilmeleri için kolaylık sağlanacak. Bunun yanı sıra ilticacıların tutuklamalarına da kolaylık getirilen tasarı, ilticacı kurumların ve muhalefetin tepkisine yol açtı.

En az iki yıl hüküm giyen ilticacıların bundan böyle sınır dışı edilmesini öngören tasarı, aynı zamanda Özgürlükçü Demokratik Temel Düzeni (Freiheitliche Demokratische Grundordnung) zedeleyen yabancılar için de geçerli olacağı belirtildi. Terör örgütünü destekleyen, Almanya'da kalmak için yanlış veya eksik bilgi veren kişiler de bu yasadan nasibini alacak.

ON YIL ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI
Sınır dışı edilen yabancıların ayrıca on yıla kadar ülkeye giriş yasağı verileceği belirtildi.

Buna karşılık, uyum sağlayan yabancılara oturum izni verilmesini öngören yasa tasarısı; bu kişilerin sekiz yıl kesintisiz Almanya'da bulunmalarını, Almancaya hakim ve istihdamlarını çalışarak sağlamış olmalarını gerektiriyor. Çocuklu kişiler için ise bu süre altı yıla indirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı