"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Suç işleniyor

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, İstanbul Büyükşehir ile Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi arasında Levent-İETT arsasına ilişkin sorusuna İçişleri Bakanlığı'nın verdiği yanıtı yetersiz bularak anlaşmanın gerekçesiz olduğuna ilişkin şu yorumu yapıyor:

"Büyükşehir ile Dubai International Properties arasında ortak GYO kurulması Anayasamıza, Tapu Kanunu'nun 5444 sayılı yasa ile değişik 35. maddesine, SPK Yasası'na ve 11 sayılı SPK Tebliği'ne aykırıdır. Kendi ülkesinde Türk vatandaşlarına taşınmaz edinme olanağı sağlayamayanlara, Türkiye topraklarını ve belediye parsellerini peşkeş çeken Başbakan ve Büyükşehir Belediye Başkanı suç işlemektedir. Belediye parselleri, belediye yasaları ve Devlet İhale Yasası kurallarına aykırı biçimde 3. kişilere satılamaz ve devredilemezler. GYO, belediye parsellerinin ve kamu taşınmazlarının yasadışı yağmalanması ve peşkeş çekilmesi bir araç olarak kullanılamaz."

AB mi lazım yine

GAZETELERDE yine aynı mevzu... Mal mülk beyannamesi. Gene Maliye Bakanı'nın ibretlik sözleri!..

Şirketlerin, şahısların mal mülk beyannameleri 'gizli'ymiş. Buna "öp babanın elini" derler. Ben 57 yıldır yurtdışındayım. Her yıl mal mülk, gelir beyanı veririz. Çocuklar da dahildir buna... Bankalar kimlere ne kadar yıllık faiz ödediğini doğrudan Maliye'ye bildirir. Asıl vergilenme bunların toplamından doğar.

Her kişi Maliye'ye gidip, istediği kişi veya şirketin vergi beyanının kopyasını küçük bir ücret karşılığı alabilir.

Maliye Bakanı Unakıtan, "Mahremdir" demiş. Bu birilerini korumak değildir de nedir?

İlla ki AB mi gelip düzeltmeli Türkiye'yi?

AB ikaz ediyor ama bizimkiler, vurdumduymaz.

Türkiye'nin ulusal gururuyla daha fazla oynamayın, Türkiye'yi uygar dünya önünde daha fazla küçültmeyin!..

Enis İlhan İÇTEN-Mühendis

ÇAMUR ATMAK

TÜRKİYE'nin ne kadar kritik bir dönemden geçtiği ortada. Devlet yapısı güçlü olan ülkeler, bu tür durumlarda ulusal bütünlüğüne büyük önem verirler. Türkiye'de ise ulusal bütünlüğü temsil eden kurumlara saldırmak moda haline geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmak için her türlü yöntem uygulanıyor. Generaller kendilerine bir şey diyemeyince eşlerine saldırıyorlar. Şemdinli olayını bahane edip orduyu toplumun gözünde küçük düşürmeye çalışıyorlar. Son dönemde bir de Sabetaycılık çıktı. Kime çamur atılacaksa, ilk söz "O Sabetayist'tir" oluyor.

Bu tür konuları işleyen sitelerin bir 'Gülen kişi'nin etrafındakiler tarafından yurtdışından yönlendirildiğini çok sağlam kaynaklardan öğrendik. Bunların hesabının bir gün mutlaka sorulacağına olan inancımızı paylaşmak istedik.

M. Fehmi ALSANCAK ANKARA

SEÇİM SANDIKLARI

PARTİLERE yapılan yardımlardan azıcık kesin de şu seçim sandıklarını değiştirin. Afganistan ve Irak'ta, en son Filistin'deki seçimlerde oy sandıklarını herhalde görmüşsünüzdür. Bir de 'modern Türkiye'nin modern tahta oy sandıkları... Sandıklarla kıyaslayın. İmaj meselesi galiba.

M. ÖZDEMİR NAZİLLİ

O gün gelecek

MEMLEKETİMİZİN ve dünyamızın büyük şairi Názım Hikmet'in, şiirinde nasıl da 'dehşetli' bir hüzünle dile getirdiği gömülmeye 'dair' vasiyeti; tam da istediği gibi elbette yerine getirilecektir. Ama o gün, ne yazık ki bu gün değildir. O gün; milletimizin her bir ferdine kadar cehaletten, esaretten, yokluktan ve yoksulluktan, yoksunluktan kurtarmak için gösterdikleri çabaların bedellerini sürgünleriyle, hasretleriyle ve de canlarıyla ödeyen şairlerimiz, yazarlarımız, sanatçılarımız ve bilim insanlarımıza millet olarak iliklerimize kadar işlemiş olan borçlarımızı hissettiğimiz gündür. Belki daha doğrusu, bu hissiyatı millete yansıtabildiğimiz gündür. O gün Kuvayı Milliye günüdür.

Recep BİLİCİ-ADAPAZARI

Nükleer santral

ÜLKEMİZDE doğalgaz sıkıntısı yüzünden elektrik santralları, endüstriyel tesisler bir bir üretimini durdururken, yıllar önce Akkuyu Nükleer Santralı yapımını durdurarak bizleri bu duruma düşüren ilgilileri saygıyla anıyorum. Elektrik kesintileri kapıda beklerken bu bize ders olmalı, santralın yapılmasına derhal başlanmalıdır.

Melih ÖZTÜRK

Elektrik Mühendisi


Kentmen’in rakı şişesine sansür

TRT 1'de geçen cumartesi günü çok eski bir Emel Sayın filminde (Çam Sakızı) Hulusi Kentmen'in rakıyı şişeden içtiği sahne bir güzel kesilmiş. İnanamadım. TRT'de sansür ekibi mi kurulmuş? Alkol mikropları öldürür, yalan ve hırsızlık ise insanları içten çürütür.

TRT bu konuda hassas olsa daha iyi olur.

Can TEKELİ

Fındıkta ’Aganigi’

GEÇENLERDE Hollanda'daydım. Bizim yeni mahsul fındığımız perakende 10 Euro'ya yani 16 YTL'ye satılıyordu. Kendi ülkemizin ürününe biz Avrupa'dan pahalı bir fiyat veriyoruz; 20-24 YTL. Avrupa'da fındık 16 YTL ise, bizim 10-12 YTL ödememiz gerekmiyor mu?

Yoksa bize, televizyonlardaki gibi Aganigi mi yapıyorlar?

Bu durumda fındıkta tüccar, fahiş kár ediyor demek ki...

Biz ucuz fındık yemek istiyoruz.

Atilla BAYSAL

Biliyor musunuz

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile ilgili olarak Kemalabi.com sitesinin açıldığını, sitenin İngilizce bölümünde de 'Bigbrother' olarak tanıtıldığını... BAŞBAKANLIK Teftiş Kurulu'nun üçüncü raporunda, Rekabet Kurulu'nun Roche lehine verdiği kararları 'tartışılır' nitelikte bulup 'gözden geçirilmesi'ni isterken, Roche firmasının bir süre hapiste yatan eski yöneticisi Veysi Mungan'ın avukatı Ayhan Erdoğan'ın Altıyol'daki bürosuna giren hırsızların para ve değerli eşyaları bırakıp sadece dava kayıtlarının bulunduğu laptopun çalındığını... DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük’ün, son bir yıl içinde 223 vatandaşın lösemi ve kan kanseri yüzünden hayatını kaybettiğini, 871 lösemi hastasının ilik nakli beklediğini belirterek, AKP hükümetine acilen ulusal boyutta özel bütçe ve kadrolu bir Kemik İliği Bankası kurması uyarısında bulunduğunu...

MUNZUR suyu üzerinde barajlar yaparak insanlığın kültür miraslarından birini daha suya gömmeye çalışan zihniyete karşı verdiğiniz çabadan ve destekten dolayı bir Tuncelili olarak size müteşekkirim. Danıştay'ın verdiği karar bizleri mutlu etmiştir.

Hasan BİLGÜTAY
X