Gündem Haberleri

  Suç erkek olmakta değilmiş!

  A.A
  09.12.2009 - 10:12 | Son Güncelleme:

  İsviçreli araştırmacılar, yaygın kanaatin aksine erkeklik hormonu testosteronun saldırganlığa neden olmadığını tespit ettiler.

  Nature dergisinin internet sayfasında yayınlanan davranış araştırmasında, Zürih Üniversitesi'nden bilim adamları, bir bölümüne 0,5 mg testosteron, diğerlerine de plasebo verdikleri 120 kadını bir miktar parayla oynanan bir paylaşım oyununda gözlemlediler. Oyunda, iki ekibin, bir teklif ve müzakereyle bir paylaşım şekli konusunda anlaşmaya varmaları gerekiyordu.

  Testosteron alanların, plasebo alanlardan genel olarak, daha iyi ve daha yansız teklif sunduklarını gören İsviçreli bilim adamları araştırmayla ilgili yayınladıkları açıklamada, küçük bir doz testosteronun kadınlarda, müzakere ederken sosyalliğin artmasını sağladığını, anlaşmazlıkları azalttığını ve sosyal etkileşimlerde etkinliği arttırdığını belirttiler.

  Testosteron ve saldırganlık bağlantısı efsanesinin, mahkumlar üzerinde yapılan araştırmaların, tecavüzcülerin, hırsızlık veya uyuşturucu kullanmaktan hüküm giyenlerden daha yüksek testosteron oranına sahip olduklarını göstermesinden kaynaklandığının altını çizen araştırmacılar, bu bağlantının kurulmasının testosteronun gerçek etkisini gösteren bir kanıt oluşturmayacağını kaydettiler.

  İsviçreli araştırmacılar, bir başka hipoteze göre de, testosteronun, cezaevlerinde "isyancı ve antisosyal" bir tarz ifadesi yaratabilen bir sosyal statü arayışına yol açabileceğini belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı