ANKARA HABERLERİ

Suç duyurusu: Kaçak elektriği bize ödetiyorsunuz

Hürriyet Haber
11.08.2012 - 01:36Son Güncelleme : 11.08.2012 - 18:38
Hürriyet Haber

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyusunda bulundu.
Ankara Adliyesi'ne gelen federasyon üyeleri, suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi Başsavcılığa verdi.
 Daha sonra adliye önünde açıklama yapan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Anayasa'ya ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırı olarak “kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin” faturalara yansıtıldığını belirtti.
Söz konusu uygulamanın, tüketicilerin, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını bertaraf edecek niteliğe ulaştığını savunan Yılmaz, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne atıfta bulunarak, kişilerin, ücret ödeme sonucunu doğuracak mal varlığı haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini vurguladı.
EPDK'nın yönetmeliğinde de “kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınacağına ilişkin bir hükmün bulanmadığını” ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
“Tüketicinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı kayıp-kaçak enerji bedellerinin faturalara eklenmesi temel anayasal haklara aykırı olduğu gibi yasalara da aykırıdır. Her yıl bu hukuksuz uygulama ile tüketiciden 1 milyar liranın üzerinde kayıp-kaçak parası alınmaktadır.
Tüketicilerimize çağrımız var, hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinden iadeli taahhütlü dilekçe ile geriye doğru 10 yıllık kayıp-kaçak bedellerinizi isteyiniz. Talebinize olumlu yanıt vermeyen elektrik dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçağı tahsil etmek üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurunuz.”
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Suç duyurusu: Kaçak elektriği bize ödetiyorsunuz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2012 tarihinde saat 01 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suç duyurusu: Kaçak elektriği bize ödetiyorsunuz haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı