Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Suat Kılıç'tan Aziz Yıldırım'a cevap

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Aziz Yıldırım'ın bazı federasyonların özerk olmadığına ilişkin eleştirilerine cevap verdi.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

18 Eylül'de düzenlenen TBF Olağan Genel Kurulu'nda başkanlık seçiminin oylamasından önce  söz alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, “Bu federasyon özerk midir, değil midir? " diyerek tepki göstermişti.

Kılıç ise Yıldırım'a cevap vererek, "Federasyonlara özerklik kanunla verilmiş ancak 'federasyonların seçimlerinde devlet hiç bulunmasın, hesapları üzerinde devletin hiçbir şekilde denetimi olmasın' yönünde arzular varsa o taktirde federasyonların bütçelerini de yüzde yüz özerkleştirmek lazım" dedi.

Bakan Kılıç, Cebeci İnönü Stadyum'nda incelemelerde bulunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce müjdesini verdiği Ankara'ya yapılacak yeni stadyum hakkında bilgi verdi. AK Parti hükümeti olarak cumhuriyetin başkentine yakışır vizyoner tesisler kazandırmak istediklerini belirten Kılıç, "Ankara Arena Spor Tesisi bunlardan bir tanesi. Şimdi de Cebeci İnönü Stadyumu'nun yıkılması ve Ankara'ya yeni bir stadyum kompleksinin kazandırılması öncelikli gündemimiz olacak. O nedenle başlanmış işlerin bir an önce bitirilmesi yönünde çabamız var" şeklinde konuştu.

Cebeci İnönü Stadı'nın yerine yeni bir stat yapılmayacağını açıklayan Bakan Kılıç, söz konusu stadın mühendislik raporlarına göre kaldırılması gerektiğini belirtti.
Bakan Kılıç, Cebeci İnönü Stadyumu'nun bölgenin otopark ve sosyal donatı ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda yeni bir stadyum yapımına elverişli bir arsa üzerinde bulunmadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Cebeci Stadı'nın dışarıdan görenler bilirler, benim ömrümün 10 yılı bu mahallede geçti. Bu stadın her yüzü bir caddenin kenarıdır. Dolayısıyla buradaki arsa yeni bir stadyum yapımına elverecek bir arsa değil ve bölgenin trafik yükünü de bu anlamda kaldırabilmesi mümkün değil. Başka şekilde değerlendirilmesi yönünde Maliye Bakanlığı ile görüş halindeyiz. Ankara'ya yapılacak yeni stadyumun kaynak paketinin unsurlarından biri burası olabilir düşüncesindeyiz. Ama Ankara'ya yapılacak yeni stadyumun ihtiyaç duyacağı parasal gelirin tamamını Cebeci Stadı karşılamayacaktır. Bu yönde de biz tedbirlerimizi almış durumdayız."

Bakan Kılıç, Ankara'ya yapılacak stadyumun Ankara 19 Mayıs Stadı'nın bulunduğu yere yapılacağını söyleyerek, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'yle protokol çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ve proje çalışmalarına başlanacağını bildirdi. Proje çalışmalarının başlaması yönündeki talimatı verdiklerini bildiren Kılıç, Türkiye'de sayılı, nitelikli proje ofislerine, yurt dışından bir kaç ofise TOKİ üzerinden mesajımızı ilettiklerini kaydetti.

"Arzu ederim ki hemen yarın stadın yapımına başlayalım" diyen Kılıç, "Ama hükümetin ya da bakanlığın iş yapma arzusuyla müteahhitlerin, kurumların ya da tesis birimimizin iş yapma hızı örtüşmeyebiliyor. Elbette biz 'bir an önce ihaleler yapılsın, projeler çizilsin' diye düşünebiliriz. Fakat burada ihale için beklenilmesi gereken süreler var. Projeler için emek verilecek. Bütün bunlar zaman alan işler. Yasal süreleri bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın Türkiye Basketbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda bazı federasyonları özerk olmadığına ilişkin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ise Bakan Kılıç, "Federasyonlar özerk. Özerklik kanunla verilmiş ama 'federasyonların seçimlerinde devlet hiç bulunmasın, hesapları üzerinde devletin hiçbir şekilde denetimi olmasın' yönünde arzular varsa o taktirde federasyonların bütçelerini de yüzde yüz özerkleştirmek lazım. Ne zaman ki federasyon bütçeleri devlet gelirleriyle yapılmaz o zaman devlet delegelerini de çekebilir, federasyonların hesapları üzerindeki hesapları üzerindeki teftişlerini de sona erdirebilir. Bu taktirde federasyonların, derneklerin denetimi nereden yapılıyorsa oradan yapılır. Biz özerk yapıya müdahale etme arzusunda değiliz. Özerkliğin bilakis kuvvetlenme arzusundayız. Bakanlığımın ilk gününden itibaren söylediğim şey şudur: Türkiye'de özerkliğin gelişmesi ve güçlenmesi lazım, güçlü özerklik için de federasyonların kendi özerk bütçelerini yapmaları lazım" cevabını verdi.

AZİZ YILDIRIM NELER DEMİŞTİ?

18 Eylül'de düzenlenen TBF Olağan Genel Kurulu'nda başkanlık seçiminin oylamasından önce  söz alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, “Bu federasyon özerk midir, değil midir? Önce bu soruya cevap verilmesi gerekiyor. Eğer özerk bir federasyonsa devletin delegeleninin bu listelerde olmaması lazım. Eğer federasyonu yine devlet eliyle yöneteceksek o zaman bu toplantılara da gerek yok. Bu seçime de gerek yok. Onun için bunların önce bize gönderilmesi gerekir. Bizlerin burada kendi fikir ve düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir..”

Aziz Yıldırım'ın konuşmasının ardından divan başkanı Prof.Dr. Erdal Poyrazoğlu, değişiklikle ilgili oylamanın yapıldığını ve kabul edildiğini söyledi. Bunun üzerine Yıldırım, oylamanın usulsüz yapıldığını öne sürerek yeniden yapılmasını talep etti. İkili arasında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından yeniden yapılan oylama sonucu değişiklik oy çokluğuyla kabul edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz