"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Suadiye’den Ruşen Ö.

Güzin ABLA

<ı>Güzin abla, eşini 10 yıl önce kaybeden bir halamız var. Çocukları İngiltere’ye yerleşti. Ona yakınlık ve sevgi gösteriyoruz, ama ben evliyim, çocuklarım da var. Kardeşim ise çalışıyor. Ne yazık ki yalnızlığını giderebilmemiz çok zor. Gün geçtikçe hayattan uzaklaştığını, giderek daha çok eve kapandığını hissediyoruz. Halamız 66 yaşında ama sanki 80’indeymiş gibi davranıyor. Kardeşimle ona küçük bir köpek hediye etmek istiyoruz. Belki böyle dört ayaklı bir dost onu hayata bağlayabilir. Sizin de hayvan sevdiğinizi bildiğimiz için ne düşündüğünüzü öğrenmek istedik.

***

Kızım, bana soracak olursanız size gönülden katılırım. Bu dört ayaklı sevimli dost, tüm sevgi dolu yüreğiyle ona bağlanıp inanılmaz sevgi gösterecek onu oyunlarıyla zaman zaman da yaramazlıklarıyla oyalayarak hayata bağlayacaktır. Beslenmesi ve bakımıyla gezdirilme zorunluğuyla tümüyle kendisine bağımlı olacak bu minik dostu onu yalnızlığından ve karamsarlığından kurtaracağı gibi giderek kapandığı sessiz evinden de çıkmaya zorlayacaktır. Ancak bir dost öğüdü isterseniz ona çok hareketli, yorucu bir köpek almayın. Sakin ve huzur verecek bir tür seçin. Bunun için Göztepe’deki Hayvanları Koruma Derneği’ne başvurup onlarda fikir de alabilirsiniz. Belki ellerinde böyle ailesi tarafından terk edilmiş tatlı bir dost vardır. (Tel: 0216 368 36 61)

Bitkilerle sağlık ve güzellik

Aşırı terlemeye karşı: Adaçayı

Sıcak yaz günlerinde aşırı terden yakınıyorsanız, deodoranlar size yarar sağlamıyorsa, adaçayını deneyin. 60 gr. adaçayını bir kap suda kaynatın ve günde iki, üç fincan için. Terlemeniz azalacaktır. Ter kokusu için ise eczaneden alacağınız 100 gr. saf alkol, 50 gr. gül suyu, bir küçük kahve kaşığ salistik asit ve 50 gr şapı karıştırın, güzel bir koku vermek için birkaç damla lavanta esansı ekleyip koltuk altlarınıza bu karışımı sürün.X