Ege Haberleri

EGE

  Su zammı mahkemelik

  Bahri KARATAŞ,İZMİR (DHA)
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan su zammını açtıkları ilk dava ile durduran İzmir Birlikte Başaracağız Platformu, İZSU Genel Kurulu tarafından yapılan yeni zam için de dava açtı.

  İzmir Birlikte Başaracağız Platformu üyeleri, 1 Haziran’da yürürlüğü konulan su zammını İzmir Adalet Sarayı önünde basın açıklamasının ardından yürütmenin durdurulması ve iptal istemiyle İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Davaya bakan İzmir 1. İdare Mahkemesi 3 Kasım’da suya zam yetkisinin İZSU Genel Kurulu olan Belediye Meclisi’nda olmasına rağmen yönetim kuru kararıyla yapıldığını belirleyip tarifeyi iptal etmişti.
  Yeniden alınıyor
  Bu karardan sonra İZSU Genel Kurulu sıfatıyla toplanan Büyükşehir Belediye meclisi iptal edilen tarifeyi bir kez daha onayladı. İzmir Birlikte Başaracağız Platformu üyeleri, ikinci kez yargı yoluna başvurdu. Yine İzmir Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Platform Başkanı Avukat Ali Arif Cangı, daha önce alınan ve mahkeme tarafından yürütmesi durdurulan su zammının şimdi başka bir kurul adıyla yeniden alındığına dikkat çekti. Platform üyeleri, daha sonra ellerindeki dava dilekçelerini idare mahkemesine verdi. İZSU zamlı tarife ile 0-13 metreküp kullanımda 1.37 TL olan fiyatı 1.65 TL’ye çıkarmıştı. İlk zamdan, tarifenin iptal edilen tarihe kadar alanın zamlı ücretlerin de gelecek faturalardan düşüleceği açıklanmıştı.

  HUKUKA AYKIRI

  Avukat Ali Arif Cangı, “Hukuka aykırı olarak daha önce fazladan alınan su ücretleri ödenmediği gibi, sanki zam kararının Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınmış olması, suya yapılan zammın haksızlığını önlemektedir. Bu karar hukuka aykırılığı, yaratacağı tehlikeleri ortadan kaldırmamaktadır. Bu karar aksine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin topyekün İzmirlileri düşünmediğini göstermektedir. Halkın gereksinimi olan sağlıklı suya ücretsiz olarak erişebilmesidir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı