KONYA HABERLERİ

SÜ öğretim üyesinin odasında ölü bulunması

AA / Ahmet AKBIYIK
05.12.2014 - 17:10Son Güncelleme :

- Cumhuriyet savcısı, Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in dekanlık binasındaki odasında bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili iddianameyi tamamladı - Prof. Dr. Ahmet G'nin, "tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi - Sekreter Asuman S. hakkında ise "suçun işlenmesini kolaylaştırdığı" gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi

YEREL HABERLER KONYA

AA / Ahmet AKBIYIK

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in, bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu. Şüpheli Prof. Dr. Ahmet G. hakkında "tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, sekreter Asuman S. için ise "suçun işlenmesini kolaylaştırdığı" gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

SÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Özdemir'in (42), Alaaddin Keykubat Yerleşkesi dekanlık binasındaki odasında bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili iddianame, olaydan tam 6 ay sonra tamamlandı.

İddianamenin ilk bölümünde maktul Özdemir ile sanıklara dair bilgiler yer aldı.

Sekreter Asuman S. ile hem Celalettin Özdemir hem de Prof. Dr. Ahmet G'nin duygusal arkadaşlık ilişkisi bulunduğu belirtilen iddianamede, "Asuman S'nin, bu duygusal yakınlaşmayı kullanarak bazı maddi menfaatler elde ettiği, zaman zaman ödünç adı altında paralar aldığı, Özdemir ve Ahmet G'nin birbirlerinden haberdar olduğu, Asuman S'nin Ahmet G'nin kendisine gönderdiği mesajları Özdemir'e gösterdiği, maktulün de bu mesajları bilgisayarına kaydettiği belirlenmiştir" denildi.

Cinayetten 10 gün önce Özdemir'in odasında, şüpheli Asuman S'nin de bulunduğu sırada maktul ile Ahmet G. arasında bir konuşma geçtiği, burada Özdemir'in Ahmet G'ye kendisi ve eşi hakkında hazırladığı dosyaları YÖK ve Rektörlüğe göndereceğini söylediği ifade edilen iddianamede, şüpheli Asuman S'nin, Ahmet G'ye bu dosyanın kendisine gönderdiği mesajlarla ilgili olduğunu söylediği kaydedildi.

İddianamede, olay günü 17.30'da Asuman S'nin şüpheli Ahmet G. ile görüşerek, maktul Özdemir'in hakkında hazırladığı dosyayı YÖK ve Rektörlüğe o gün göndereceğini, bir örneğini de Ahmet G'nin dekan eşi Handan G'ye vereceğini söylediği ifade edildi. Bunun üzerine Ahmet G'nin cinayet aleti bıçakla, Özdemir'in odasına gittiği, aralarında tartışma çıktığı ve Celalettin Özdemir'in bıçaklandığı, bağırması üzerine boğazının da kesildiği belirtildi.

Ceset üzerinde 14 kesici-delici alet yarası bulunduğu kaydedilen iddianamede, Asuman S'nin cinayet anında yedek anahtar ile kapıyı dışarıdan kilitleyip Özdemir'in dışarıya çıkmasına engel olduğu, anahtarı da odanın kapısının altından içeriye attığı ifade edildi.

Ahmet G'nin odanın penceresinden çıktığı, eşi Handan G. ile buluştuğu, üzerindeki kan lekeleri için ise "laboratuvardaki kimyasal lekeler" olduğunu söylediği, şüphelenen Handan G'ye Özdemir'i öldürdüğünü itiraf ettiği bildirilen iddianamede, Ahmet G'nin kanlı elbiseleri bir çöp variline attığı öne sürüldü.

- Cinayet mahalline yeniden gelmiş

Olaydan sonra kapıyı Asuman S'nin kilitlediğini ve içeriye attığı anahtar üzerinde parmak izleri bulunduğunu öğrenen Ahmet G'nin yeniden cinayetin yaşandığı fakülte binasına geldiği, anahtarı alıp kapıyı açtığı, kan ve parmak izlerini havlu ile sildiği kaydedilen iddianamede, yeniden bir otelde Asuman S. ile buluşan Ahmet G'nin, daha önce kendisine verdiği paralar karşılığında 80 bin lira istediği belirtildi. Bunu kabul etmeyen Asuman S'nin, cinayet büro amirliğine giderek olayı ihbar ettiği, bu ihbarı değerlendiren polisin cinayeti ortaya çıkardığı bildirildi.

İddianamede Ahmet G'nin üzerine atılı suçu kabul ettiği, Asuman S'nin ise inkar ettiği ifade edilerek, "Şüphelinin Celalettin Özdemir ve Ahmet G. ile aynı tarihlerde duygusal yakınlık içinde olduğu, evli olduğundan hem maktulün hem de şüpheli Ahmet G'nin habersiz olduğu, bu duygusal yakınlığı kullanarak her ikisinden de paralar aldığı, Özdemir'i de kendisinden hamile olduğuna inandırdığı delillendirilmiştir. Olay anında şüpheli Asuman S'nin aynı binada olduğu sabittir" denildi.

Asuman S'nin, Ş.A. isimli bir kişiye "Bütünleme sınavlarına iyi çalış, Celalettin hoca bütünleme sınavlarında olmayacak" dediği, Ş.A'nın "Bunları birbirine çok düşürüyorsun" demesi üzerine Asuman S'nin "Bunlardan biri ölürse benim yüzümden ölür" şeklindeki ifadeleri de kayıtlara geçti.

Cumhuriyet savcısı, şüpheli Prof. Dr. Ahmet G'nin, Doç. Dr. Celalettin Özdemir'i tasarlayarak öldürdüğü, şüpheli Asuman S'nin ise kapıyı kilitleyerek maktulün dışarıya çıkmasını engellediği ve suçun işlenmesini kolaylaştırdığı gerekçesiyle şüphelilerin yargılanmasını talep etti. Şüpheli Ahmet G. hakkında, "tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, sekreter Asuman S. için ise "suçun işlenmesini kolaylaştırdığı" gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

- Olayın geçmişi

SÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Özdemir'in, Alaaddin Keykubat Yerleşkesi'ndeki Mühendislik Fakültesi dekanlık binasındaki odasında 5 Haziran'da cesedi bulunmuş, olayla ilgili aynı üniversitede öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet G. tutuklanmış, sekreter Asuman S. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Prof. Dr. Ahmet G'nin; Özdemir'i fakültede şirket elemanı olarak çalışan Asuman S. ile ilişkisini öğrendiği için öldürdüğü ileri sürülmüştü. Dekanlık görevinden istifası Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilmeyen Handan Kamış, eşi Ahmet G'den boşanmıştı. Asuman S. de mahkemeye giderek eşinden ayrılmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SÜ öğretim üyesinin odasında ölü bulunması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:12
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı