ANKARA HABERLERİ

Su kavgası ‘numune’lik

Hürriyet Haber
23.09.2014 - 01:12Son Güncelleme : 22.09.2014 - 17:33

ASKİ ekiplerinin, CHP’li Aylin Nazlıaka’nın evinin su deposundan aldığı numunelerin tahlil sonucunda ishal, tifo ve kolera gibi hastalıklara neden olan koliform bakteri oranının fazla olduğu sonucuna ulaştığını belirten Başkan Gökçek, “Nazlıaka’nın ishal nedeni ortaya çıktı” dedi. CHP’li Nazlıaka, “Kasıtlı olarak arıtım sürecinden geçmeyen sudan numune alınmıştır. Gökçek’in verileri de kendisi gibi yalandır” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka arasında bir süredir polemiklerle devam eden şebeke suyu tartışmasında, Nazlıaka’nın sitesinde ‘kaçak su’ kullanıldığını tespit edilmesinin ardından ASKİ ekipleri depodan alınan numunelerin sonuçlarını açıkladı.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, ASKİ yetkililerinin, kuyudan alınarak sitenin deposuna verilen suda, tifo ve kolera gibi hastalıklara neden olacak değerlerin çok üzerinde patojen bakteriler tespit ettiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şunları söyledi:

BAKTERİ SAYISI 200’ÜN ÜZERİNDE

“ASKİ ekiplerimizce, alınan su numunesinde yapılan bakteriyolojik tahliller sonucunda; 100 cc’de toplam koliform bakteri sayısı sıfır olması gerekirken, 200’ün üzerinde olduğu belirlendi. Bu tür suların laboratuvar deneylerinde 200 koliformun üzerindeki bir değer olamayacağı düşünülerek, makina 200’ün üzerindeki değerleri ölçememekte. Bu da Aylin Nazlıaka’nın hastalık yapan bakteriler ile birebir muhatap olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

ANKARALILARDAN ÖZÜR DİLEMELİ

Koliform bakteriler insan ve hayvan dışkısında bulunan bakteri çeşididir. Bu da ishalin, tifonun, koleranın ve benzeri hastalıkların başlıca nedenidir. Dolayısıyla Aylin Nazlıaka’nın ishal nedeni çok açık ortaya çıktı. Aynı şekilde laboratuvar deneyinde sıfır olması gereken e-koli sayısı 83.1 çıkmıştır. Bu koli de ishal, ateşli kusma ve zehirlenmelere yol açar. Şimdi Nazlıaka’ya düşen, şebeke suyu hakkındaki yalan ve iftira niteliği taşıyan beyanlarını ispat etmesidir, ya da çıkıp tüm kamuoyu önünde bizden, taciz ettiği, tahrik ettiği Ankaralılardan özür dilemesidir.”

TAHLİL EDİLEN SU MUSLUKTAN GELMİYOR

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise şu açıklamada bulundu:
“Gökçek’in sitemizde tahlil yaptırdığını iddia ettiği su, musluktan gelen su değildir. Sitemizde arıtma sistemi bulunmasına rağmen kasıtlı olarak arıtım sürecinden geçmeyen sudan numune alınmıştır. Gökçek’in verileri de kendisi gibi yalandır. Eğer veriler Gökçek’in dediği gibi olsaydı 21 hanenin olduğu sitede sadece benim hastalanmam mümkün müdür? Bu bile tek başına Gökçek’in konuyu nasıl kişiselleştirdiğini göstermektedir. Hastanelerin acil bölümlerine başvuran Ankaralıların hepsi bizim siteden mi su kullanıyormuş diye sormak gerekiyor. Ankara’da su analizi yapmak için akredite olan ASKİ, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kurumdur. Melih Gökçek, kendilerinin amiridir. Davul da tokmak da Gökçek’in elindedir.

MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİM

18 Eylül 2014 Perşembe günü sitenin deposundan numune alan ekiplerin klorlanmamış bölümden numune aldık dediğine ilişkin görüntüler elimizde mevcuttur. Bu sahte analiz sonuçlarının amacı bellidir. Boğazına kadar pisliğe batmış olan Melih Gökçek, kendince bana çamur atmaya çalışıyor. Bana ne kadar saldırırsa saldırsın Ankara’nın su sorununa ilişkin gerçeklerin ortaya çıkması için mücadele etmeye devam edeceğim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Su kavgası ‘numune’lik haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı