Gündem Haberleri

  Su forumunu protesto ettiler

  Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL, (DHA)
  03.05.2011 - 13:02 | Son Güncelleme:

  HALİÇ Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2’inci uluslararası su forumunu protesto eden sivil toplum kuruluşları, yaptıkları açıklamada, "HES’ler, nükleer santralar, termik santrallar, doğamızı, yaşam alanlarımızı yok etmektedir. İzin vermeyeceğiz" dedi.

  Beyoğlu Adliyesi önünde bugün saat 10.00’da toplanan 80 kişi, ‘Su hayattır, satılamaz’ pankartı açarak, Haliç Kongre Merkezi’ne yürüdü. Bu sırada ‘Sermaye elini, suyumdan çek’, ‘AKP elini suyumdan çek’ sloganları atıldı. Topluluk, Kongre Merkezi’nin çevresinde önlem alan çevik kuvvet barikatına kadar yürüdü.

  Basın açıklaması yapan Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu temsilcisi Şenay Elhüseyni şunları söyledi:

  "2009’da yapılan Dünya Su Forumu’ndan sonra yapım aşamasına gelen HES’lerin sayısı iki bini buldu. Hedeflerini 10 bin olarak açıklıyorlar. Bunun anlamı ufak tefek derecikleri dahi HES adı altında boruların içine alıp, suya erişimi kısıtlayarak, özellikle tarımsal sulamalarda suyun ticari metaya dönüştürülmesini hedeflemektedirler. Şimdiki hedefleri Balkanlar, Gürcistan, Irak, Mısır ve Libya’ ya kadar uzanan coğrafyadır. Ülkemizin ve Ortadoğu halklarının suyuna dokunamayacaksınız. İzin vermeyeceğiz. Talan politikalarına son verin"
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı