ANKARA HABERLERİ

Su altında tekneli kazı

Hürriyet Haber
02.09.2017 - 14:38Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi (AÜ) tarafından hizmete alınan ilk arkeolojik araştırma teknesi, İzmir ve çevresindeki antik kalıntıların tespiti ve batıkların koruma altına alınması için kullanılıyor.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi (AÜ) tarafından hizmete alınan ilk arkeolojik araştırma teknesi, İzmir ve çevresindeki antik kalıntıların tespiti ve batıkların koruma altına alınması için kullanılıyor. Denizden çekilen hava fotoğraflarında görülen lekelerin Klazomenai Antik Kenti'nin denizde kalan bölümleri olduğunun anlaşılması sonrası AÜ Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) koordinatörlüğünde başlatılan su altı kazılarında önemli bir aşamaya geçildi. Arkeologların nöbetleşe yürüttükleri kazılara su üzerinden tekneyle destek vermek amacıyla Ankara Üniversitesi tarafından arkeolojik araştırma teknesi yaptırıldı. Deniz tabanının altındaki yapıları tarayacak cihazlarla donatılan tekne, M.Ö. 7000'e ait iki limanla Roma dönemine ait limanlar ve batık kent üzerinde araştırmalara başladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, araştırma teknesi sayesinde deniz yüzeyini görüntüleyebildiklerini, her tür ölçüm işini yapabildiklerini, karada yaptıkları yüzey araştırmasını denizde de yapma imkanına kavuştuklarını belirtti.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Su altında tekneli kazı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2017 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Su altında tekneli kazı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı