Ege Haberleri

EGE

  Stres yerine çözüm lazım

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  25 Eylül 2013 - 01:18Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 17:56

  AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İBB Meclisi Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar ve Almanya Darmstadt Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Erdikler’le çöp sorununa ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  Kentin çöp sorununun bugüne kadar çözülmesi gerektiğini belirten Sait, “Kavgayla, gürültüyle, tartışmayla İzmir’e gündem oluşturmak yanlış. Kentliyi strese sokmak yerine, çözüm getirmek lazım. CHP’li belediyeler yaptıklarını ya da yapamadıklarını anlatmak yerine, eksiklerini örtbas etmeye çalışıyorlar. Arkadaşlarımızı eleştirmek yerine nasıl çözeceğini anlatsın. Aziz Kocaoğlu gündem oluşturup ismini duyurmak istiyor. Adaylığı bile kesin olmayan bir kişi önce bunu netleştirmesi lazım” dedi.


  Seçime kadar germe
  Çakar ise çöp tesisinin üç bölgede kurulmasını öneren ve tüm atıkların Karşıyaka’ya getirilmesinin akıllıca olmadığını savunan Çakar, “Bir çöpü 150 kilometre taşımanın doğru olmadığını herkes bilir. Yerleşim yerlerini rahatsız edecek tesis uygun olmaz. Bunu üçe bölmüş olsaydık o zaman 150 kilometre yerine 10 kilometre taşıma imkanı olurdu. Kocaoğlu’nun tesis konusunda hangi yöntemi uygulayacağını kamuoyu bilmiyor. Başkan ve ekibi İzmir’de çöp sorununu çözmek istemiyor. İzmir’de seçim kazanmak istiyorlar. Çöpü bertaraf etmek ya da diğer sorunları çözmek gibi sorunları yok. Çöp tesisini nereye istiyorsan yap, ama önce projeni bir açıkla. Seçime kadar insanı germe” dedi.


  Benim projem iyidir
  Çöp tesisi kuran özel firmalara danışmanlık yapan Doç. Erdikler ise İzmir’in bir yıllık atıklarından 928 bin megavat elektrik enerjisi elde edilebileceğini belirterek, şunları söyledi:
  “Bu da 380 bin hanenin yani 1 milyon 200 bin vatandaşın bir yıllık elektrik ihtiyacı demektir. Bu sistemin tanıtımıyla ilgili defalarca İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle görüştüm. Benim sunduğum ve önerdiğim tesis, Avrupa’da günümüzün en modern tesisi olarak kullanılmaktadır. En fazla elektrik bu sistemde üretilmektedir. Belediyenin projesini görmedim ama benim belediyeye sunduğum tesis en modern ve en fazla elektrik üreten tesistir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı