« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Stres ve baskıya rağmen...

YARIŞTAKİ iki büyük rakibinin ikinci devreye galibiyetle başlamış olması, takipçilerinden Bursa ile Trabzon'un da kazanması ve ikinci devrenin ilk maçının deplasmanda olması, Beşiktaş'ı zorlu bir karşılaşma beklediğinin göstergeleriydi.

Rüştü REÇBER
SON GÜNCELLEME

Acaba devre arası, ligin ilk devresinde hem fiziksel olarak yorgun düşmüş, hem de zihinsel olarak dinlenmeye ihtiyacı olan Beşiktaş'a iyi gelmiş miydi?
Kupa maçındaki performansları, bizlere ikinci devre için hazır olduklarını gösteren bir veriydi. Karşılaşma başladığında, ilk 20 dakikalık bölümde sahada beklediğimiz Beşiktaş yoktu. Orta sahada top kaybeden, kanatları istediği gibi kullanamayan ve rakibi baskı altına alamayan bir mücadele sergilediler.

TÜM YÜK GÖKHAN'DA

Oğuzhan'ın etkisiz oyunu, Beşiktaş'ın o alanda rakibine karşı olan üstünlüğünü ortaya çıkaramadı. Gökhan'ın bir şeyler yapmak için yoğun çaba sarf etmesi, zaman zaman Oğuzhan'ın rolünü üstlenmesi Beşiktaş'a yeterli gelmedi. Orta saha mücadelesi hâlinde geçen ilk yarının özellikle son 15-20 dakikalık bölümünde topa daha çok sahip olan, rakip alanda oynamaya çalışan, fakat karşılarında alan bırakmayan ve yakın oynayan bir Gençlerbirliği takımı bulunca Beşiktaş adına etkisiz bir 45 dakika oynandı.
İkinci yarı öyle bir başladı ki, 8-10 dakikalık bir bölümde sanki maçın sonları oynanıyormuş gibi git-gelli bir karşılaşma izledik. Her iki takım da gol bulabilirdi. Beşiktaş özellikle Demba Ba ve Atiba ile yakaladığı fırsatları değerlendiremedi.
Sahada istediklerini bir türlü yapamayan Oğuzhan'ın, Kerim ile değişikliği doğruydu. Beşiktaş 60. dakikadan sonra 'maç elden gidiyor' düşüncesi ile daha ciddi oynamaya, rakibinin üzerine daha etkili gitmeye başladı. 69'da Demba Ba'nın frikikten gelen golünde, kaleci Ramazan'ın hatası ne kadar büyükse, Demba Ba'nın temiz vuruşu bir o kadar güzeldi. Beşiktaşlı futbolcular, bu golle üzerlerindeki kazanma baskısından, stresinden kurtuldular ve daha rahat oynamaya başladılar.

BILIC DE RAHATLADI

Maçın iyilerinden Serdar'ın kapmış olduğu top ve yaptığı ortada 'olunması gereken yerde olmayı seven' Olcay'ın attığı gol, Bilic'i de rahatlattı. Beşiktaş 3 puanı aldı ama değinilmesi gereken 1-2 önemli nokta var. Birincisi, Beşiktaş kontrollü oyun oynamayı başaramıyor.
Kendi bildiği oyunu oynasa, bu maçta bu kadar zorlanmazdı. Rakiplerinden sonra oynamanın getirdiği stresi, daha bu haftalarda yaşarlarsa ilerleyen kritik haftalarda çok daha zorlanırlar. Beşiktaşlı futbolcuların bunları aşması gerekir...


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.
Bunları da Beğenebilirsiniz