"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Stres-sarmısak B12-magnezyum...

Sağlığımıza ilişkin bazı konular kafa karışıklığına yol açtıkları için sık sık gündeme gelir.

Yorgunluk, tansiyon yükselmesi, yaşlanma, vitamin haplarının faydaları bunlardandır. Bugün bu gibi sorulardan bazılarını yanıtlamak istedik...

Selenyum desteği kullanmak faydalı mı?

Selenyum güçlü bir antioksidandır. Çoğu insanda yeteri kadar bulunmaz. Ancak selenyum yetersizliğinin antioksidan gücü azaltabileceği ve kanser riskini yükseltebileceği ya da selenyum desteğinin bazı kanserleri önleyebildiğini gösteren tatmin edici bir bilimsel çalışma da yok.
Selenyum desteği almanın prostat kanseri, meme kanseri gibi kanserlerin sıklığını düşürebileceğini ileri sürenler, kişisel sağlık geçmişinde meme, prostat, kalın bağırsak kanseri olanlara günde 50–100 mikrogram kadar selenyum takviyesi önerenler var. Biz selenyumun sürekli olarak kullanılabilen bir mineral olduğu düşüncesinde değiliz. Eğer sağlıklı bir beslenme stratejisi oluşturabilmişseniz selenyum desteği almanıza ihtiyaç duymazsınız.

Magnezyum desteği kullanmak krampları azaltır mı?

Magnezyum eksikliği seyrek görülen bir durumdur ama tekrarlayıp duran kramp yakınmanız için magnezyum desteği kullanmanız yararlı sonuçlar verebiliyor. Özellikle ayak uyuşma, yanma veya karıncalanmaları, şiddetli ayak ağrıları ve kronik yorgunluk sendromunda krampları azaltmada magnezyum desteği tavsiye ediliyor.

Bölgesel incelme yapan bir ilaç var mı?

Vücudunuzun sadece bir kısmını inceltebilecek, yani bölgesel yağ kaybı yapabilecek hiçbir ilaç veya besin desteği yok. Yani CLA ile bacaklardan, karnitin ile karından yağ vermek sadece bir hayal! Hemen hatırlatalım, bölgesel incelme sağlayan herhangi bir egzersiz de yok maalesef. Vücudunuzun hangi bölgesindeki yağın yakılacağına sadece vücudunuz daha doğrusu genetik kodlarınız karar veriyor, çözüm bilinçli beslenip bol ve sık egzersiz yapmaktan ve tabiî ki genetik yapınızı kabullenmenizden geçiyor.

Stres yorgunluk yapar mı?

Yorgunluğun pek çok sebebi var ama ruhsal yorgunluk belki de en önemli olanıdır. Ruhsal yorgunluğun ilk nedenleri ise stres ve depresyondur. Sürekli stres hali siz farkında olsanız da olmasanız da yorgunluğu tetikler. Hele bir de uykusuzluk gibi bir diğer yorgunluk hazırlayıcısıyla birleştiğinde ciddi bir bitkinlik ajanı haline bile gelebilir. Zaten bu nedenle de uzmanlar kronik stresin en önemli yorgunluk nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Özellikle de endişe, korku ve kaygı hali ile birlikte olan kronik stresin ciddi bir yorgunluk nedeni olduğunun altını çiziyorlar.

B12 vitamini yaşlanmayı önler mi?

B12 vitamini her yaşlının mutlaka ihtiyacı kadar alması gereken bir besin unsurudur. Yaşlılarda B12 eksikliği birçok sebeple ortaya çıkabiliyor. Zaman zaman kanda B12 ölçümleri yapmak, özellikle unutkanlık, yorgunluk, halsizlik gibi sorunların çözümünde faydalı olabiliyor.
B12 zengini gıdalar yenmesine rağmen düzeltilemeyen B12 eksikliklerinde, B12 vitamini desteklerinden, hatta ampullerinden faydalanmak gerekiyor. Yiyecekler arasında en önemli B12 kaynağı karaciğerdir. Balık, peynir, yoğurt ve yumurtada da B12 bulunuyor.
Özellikle yaşlıların, inflamatuar bağırsak hastalığı olanların, sık sık alkol kullananların, kansızlık probleminden yakınanların, mide ameliyatı geçirenlerin, ülser ilaçları kullananların B12 eksikliği bakımından uyanık olmalarında fayda var.

CoQ10 cinselliği güçlendirir mi?

Doğal bir besin desteği olan CoQ10’un kanseri önlemeden kan basıncını düşürmeye kadar çok farklı alanlarda faydası olabileceği biliniyor.
Amerika Santiago Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışma bu besin desteğinin yeni bir marifetine daha işaret ediyor. Kolesterol ilacı kullananların şikayetçi oldukları cinsel güç kaybı bu ilaçlarla bir-likte CoQ10 desteği ile alanlarda daha az görülüyor.
Aslında önceki bazı çalışmalarda statin kullananlara, birlikte CoQ10 almaları zaten tavsiye ediliyordu. Çünkü statinler kolesterolle birlikte bu faydalı doğal maddenin de seviyesini düşürüyordu.
Biz statin kullanan hastalarımıza imkânları varsa günde 100 mg kaliteli bir CoQ10 desteği almalarını tavsiye ediyoruz. CoQ10 eczanelerde besin desteği olarak (Qinone, Q-melt ve benzerleri) bulabilirsiniz.

Sarmısak tansiyonu düşürür mü?

Sarmısak vitamin ve mineral içeriği yüksek bir besindir. Ayrıca her yemeğe müthiş bir tat verir. Yani dünya mutfağının bilinen en etkili lezzetlendiricilerinden biri olması yanında içindeki allicin maddesi ile bir antibiyotik gibi çalışır, bir kanser önleyici gibi görev yapar. Sarmısağın tansiyon ayarını kolaylaştırdığı da genel kabul görüyor.
Bununla birlikte hipertansiyon problemi gibi önemli bir sorunu sarmısağa havale etmemek gerekiyor. Hipertansiyonlu biriyseniz sarmısağı bir hoşluk olarak bol bol tüketebilirsiniz ama kokusuna katlanmanız, ilacınızdan ve tuz kısıtlamasından vazgeçmemeniz koşuluyla.

X