« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Strel, gözünü Mississippi nehrine dikti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünya uzun mesafe yüzme rekorunu elinde bulunduran Slovenyalı Martin Strel, gözünü şimdi de Mississippi nehrine dikti.

Daha önce 3 bin 4 kilometre uzunluğundaki Tuna nehrini boydan boya geçerek bu alandaki rekoru elinde bulunduran Strel, 3 bin 779 kilometre uzunluğundaki Mississippi nehrini geçerse yeni bir rekora imza atacak.

Strel, Reuters’e verdiği demeçte, daha önce Mississippi’yi hiç kimsenin boydan boya yüzerek geçmediğini, ancak bir kişinin bunu kanoyla yaptığını söyledi.

Slovenyalı yüzücü, Temmuz 2001’de Mississippi nehrinin kaynağının doğduğu Kuzey Minnesota’da Itasca Gölü’nden yüzmeye başlayarak 70 gün sonra New Orleans’ın güneyinde nehrin denize kavuştuğu yerden çıkmayı planlıyor.

Strel, bu macerası için gerekli 1 milyon dolar parayı toplamaktan çok kendini nehirdeki timsahlar ve yılanların korkuttuğunu belirtiyor.

Gitar öğretmeni ve aynı zamanda Afrika’dan Avrupa’ya yüzerek geçen ilk kişi olan Strel, Almanya’dan başlayarak Romanya’nın Karadeniz kıyılarında biten Tuna nehri macerasını 59 günde tamamlamış ve bu sırada yaklaşık 10 kilo zayıflamıştı.

Günde 4 saat yüzen Strel’in, başarısının sırrının ne olduğu yolundaki soruya da yanıtı, „Kırmızı şarap. Onsuz yapamam. Günde bir litre içmeliyim“ oldu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz