Gündem Haberleri

  Straw: İran son şansını değerlendirmeli

  LONDRA (A.A)
  01.02.2006 - 12:10 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek, Tahran yönetiminin bunu kullanması gerektiğini söyledi.

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mütteki ile bugün bir görüşme yapacak olan Straw, İran'ın, “uluslararası toplumun bu sorunla ilgili sağladığı mutabakatı görmesi gerektiğini” belirtti. Straw, İran'ın geri adım atması için, son bir şansının bulunduğunu ifade etti.

  BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ülkeler, İran nükleer sorununun, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından konseye taşınması gerektiği konusunda mutabakata varmışlardı. İran'ın geri adım atmaması halinde konseyde, İran'a yaptırım kararı çıkabilecek.  UAEK yönetim kurulu, yarın Viyana'da toplanarak, İran sorununun BM Güvenlik Konseyi'ne rapor edilmesini görüşecek.

  “IRAK'TAN İYİ HABERLER”

  Irak konusuna da değinen Straw, Irak'taki İngiliz askerlerinin çekilmesi konusunda “12 ay içinde iyi haberler” geleceğini söyledi. “Şimdiden takvim verip ne zaman çekileceğimizi ilan edemeyiz” diyen Straw, “Yapabileceğimiz ve yapmakta olduğumuz şey, birliklerimizi nasıl azaltabileceğimize ilişkin aktif görüşmelerden ibaret...” dedi.
  İngiliz bakan, “Bu konuda 12 ay içinde iyi haberler verebileceklerini” belirtti.

  Irak'ta 2003 martında savaşın başlamasından bu yana 100 İngiliz askeri hayatını kaybetti. Straw, “Bu genç kadınlar ve erkekler boşu boşuna can vermedi” dedi ve Irak'ın bir yıl içinde “üç demokratik seçim yaparak Saddam Hüseyin tiranlığından yarı demokrasiye geçtiğini gördüğünü” söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı