Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 
01 Eylül 2015 Salı 04:54
İstanbul 30ºC 
Önceki Haber     Sonraki Haber

İşte yeni Irak haritası

 
Ali Sarp
İşte yeni Irak haritası İşte korkulan harita... İnternet ortamında bir Irak haritası arıyorsunuz . Karşınıza bu harita çıkıyor. Irak Birleşik Devletleri kağıt üzerinde yaratılmış bile. Haritayı aldığımız web sitesinden her şeyi öğreniyoruz .

ABD ‘nin Irak ‘dan çekilmesi planı içinde üç eyalete  bölünmüş bir  Irak  var .  

Bu siyasi yapı nasıl çalışacak ? Muhtemelen  Bağdat ‘ta  kurulacak federal parlemento birliği yönetecek. Birliğin bugünkü Maliki yönetimi gibi dini bir kimliği olmaması, daha çok laik bir eğilimde olması gerekiyor. Etnik ve din kökenine göre yapılan bu eyaletleşme ne kadar sürecek bilinmez.  Herhalde BM Barış Gücü  Afganistan‘da olduğu gibi bu eyaletlerin oluşturduğu birliği yönetecek. 

Harita çizme modası git gide yayılıyor. Eline cetveli alan Ortadoğu ‘yu yeniden çiziyor.. Harita üzerine harita çiziliyor. Aynen soğuk savaşın bitişi ve Sovyetler Birliği‘nin etnik devletlere bölünmesi gibi, Yugoslavya’nın bölünmesi gibi şimdi de sıra Ortadoğu ‘da .

Avrupa ‘nın tam ortasında Çekoslovakya ikiye bölünüyor . Yugoslavya dörde bölünüyor . Bosna dışında hiçbir yerde sorun yok . Sorun olan yere BM askerleri gönderiliyor . 21. Yüzyılın yeni dünyasında Ortadoğu ülkeleri de nasibini alacak .

Bunların arasında en kolay çözülecek olan Lübnan , sonra Irak ve daha sonra Suriye ve İran ve belki de Mısır , Ürdün , Suudi Arabistan ve Türkiye.

Etnik ve dinsel alanda kendiliğinden bir kutuplaşma oluştu Irak ‘da . Yukarıdaki harita da bunun ispatı . Evet bakalım sıra hangi ülkeye geliyor . 

Tek kelimeyle yorum yok ..


  Yorum Sayısı 3 / 62     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
Betul Al Ahmadi ('batula' tüm yorumları) 06/06/2007 - 13:41
Bilinen bir soz vardir: "Milletler layik olduklari hukumetleri kurarlar." Neden endustrilesmis ve dengeli devletler bolunmuyor da bu tur ulkeler bolunuyor? Avrupa bile bolunmuyor, tam tersine ulkeler bir araya gelip AB'yi kuruyor ve Turkiye gibi politik geleceginden emin olunmayan ulkelere kapilar kapatiliyor.
omer alaettinoğlu ('asdsa' tüm yorumları) 06/06/2007 - 13:41
musul ve kerkük bizimdir alacağız!
MUHAMMED KILIÇ ('orthworth' tüm yorumları) 06/06/2007 - 13:36
Neredesin Eyy Ulu Önder...
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 62     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH