Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 
10 Ekim 2015 Cumartesi 09:58
İstanbul 21ºC Strateji
Önceki Haber     Sonraki Haber

ABD istihbaratına göre Ortadoğu'nun yeni lider ülkesi

 
ABD istihbaratına göre Ortadoğu'nun yeni lider ülkesi
Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda Ortadoğu'da lider ülke olacağı iddiaları son dönemde sürekli gündeme taşınırken, ABD istihbarat raporu, Ortadoğu'nun yeni lider ülkesini açıkladı. ABD'ye göre Ortadoğu'da liderlik rolü Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçiyor.

Ulusal Amerikan İstihbarat Konseyi'nin raporunda, Mısır'ın Arap ülkeleri arasındaki üstün statüsünü kaybetmekte, Orta Doğu bölgesinde liderlik rolünün, pek istekli olmasa da Suudi Arabistan'a geçmekte olduğu belirtildi.

İsrail gazetesi Haaretz'te yayımlanan habere göre, bu görüşe, kendisini, Amerikan istihbaratında orta ve uzun vadeli strateji politikaları oluşturma merkezi olarak tanımlayan istihbarat konseyinin "Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün: Bölgesel Meseleler Politikaları ve ABD'nin Orta Doğu'daki Amaçlarını Destek" adı altında yürütülen çalışmasında yer verildi.

MISIR'IN LİDERLİĞİ

Uzmanlar, Mısır'ın on yıllardır olduğu gibi artık bölgenin tartışmasız lideri olmadığını, liderlik meşalesinin Suudi Arabistan'a geçtiğini bildirdi.

Suudi Arabistan'ın, bu görevi, İran'ın Arap dünyasına teşkil ettiği tehdidin giderek arttığı izlenimleri yüzünden üstlenmek istemediği de belirtildi.

"MÜBAREK YAŞLANDI, ESKİ ENERJİSİ YOK"

Raporda, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in giderek yaşlandığı ve bölgenin idaresinde eskiden olduğu gibi gerekli enerjiyi sarf edemediği görüşü savunuldu.

Mısır hükümetinde, Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek ve istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın, Hüsnü Mübarek'in bölgesel ilişkilerdeki görevini üstlenemediği de ifade edildi.

Raporda, ABD-Mısır ilişkilerinin hala güçlü olduğu, ancak Kahire'deki bazı yetkililerin artık ABD ile ilişkilerin ülkeye yararıyla ilgili şüphelerinin oluştuğu da kaydedildi.

SUUDİ DIŞ POLİTİKASI; FİLİSTİN, HAMAS VE HİZBULLAH KONUSUNDA BAŞARISIZ AMA...

Hükümet kurumu olmasına rağmen, hükümetin dış politika görüşlerinin doğrudan yansıtılmadığının vurgulandığı raporda, Suudi Arabistan'la ilgili olarak da Suudi dış politikasının son yıllarda etkisiz olduğu, Filistinli taraflar; Hamas ve El Fetih'in yanı sıra Lübnan hükümetiyle Hizbullah'ı uzlaştırmada başarısız olduğuna dikkat çekildi.

KRALLIK İRAN'I ZAYIFLATMAK KONUSUNDA İSTEKLİ

Ancak Suudi krallığının İran'ı zayıflatmak istediği ve İran'ın etkisinden kurtulmuş istikrarlı ve birleşik bir Irak görmek istediği vurgulandı.

Suudi Arabistan'ın, İsrail ile krallık arasındaki ilişkiler kurulmasının yolunu açacak bir İsrail-Filistin barış anlaşmasından memnun olacağı da kaydedildi.
Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
İLK 1 AY ÜCRETSİZ
  Yorum Sayısı 3 / 239     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Ufuk Doğan 25/02/2009 - 12:01
Yangelip petrol parası yemekten başka mahareti olmayanların liderliğine kaldıysa Amerika,yangelip batması yakındır.
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
meltem sahbaz 25/02/2009 - 9:10
şu ABD istihbaratını one minütletirse sn başbakanımız o zaman günlerini görürler biziz ortadoğunun lideri çok fena döver başbakanımız onları dikkat etsinler analarını da alır giderler bu ülkeden valla
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %20 Kötü %19 Beğenmedim %19
cevdet bozkurt 25/02/2009 - 8:33
Bahaneye bakarmısınız...Hüsnü Mübarek'in yaşlanması!
Asıl amaç emperyalistlerin "Müslüman Laik ülkelerin"rejimleriyle oynanmasıdır.Diğer bir anlamda emperyalistler her istediklerini "Laik"rejimlere yaptıramadıklarını görerek ortadoğuda yeni staratejiler geliştirme peşinde oldukları açıktır.
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
ilker ertan
Biran Yilmaz
Ekrem Tarak
Captain Nemo
MEHMET ALİ ATLIHAN
Teoman Sipaher
UGUR ANDIC
hasan karadag
FERİDE ÖZÇELİK
Gurol Gurses
cihad kuvandik
cengiz yaprak
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 239     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH