Strateji 5 Ocak’ta belirlenecek, yerlilik artacak

Hürriyet Haber
03 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 00:54

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlık olarak hazırladıkları Otomotiv Sektörü Stratejisi Belgesi’nin 5 Ocak 2011 Çarşamba günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüleceğini söyledi.

Toplantıya sektör temsilcilerinin de davet edildiğini belirten Bakan Ergün, “Otomotiv Sektör Strateji Belgesi’ni en kısa sürede hükümet belgesi haline getirmeyi planlıyoruz. Belgeyi, sektörün de görüşlerini alarak hazırladık. EKK’da son şeklini vereceğiz” dedi. Hazırladıkları Otomotiv Strateji Belgesi’nde iki temel hedef ortaya  koyduklarını anlatan Ergün, şunları söyledi: “Birincisi Türkiye’nin bir otomotiv üretim üssü olması. İkincisi de Türkiye’deki otomotiv sanayinin yerlilik oranının artırılması ve nihai hedef olarak da kendi markamızı dünya pazarlarına sunan bir ülke konumuna gelmek. Bunu gerekirse kamu-özel işbirliğiyle yapmalıyız ama mutlaka kendi markamızı çıkarmalıyız. Öncelikle canlı bir iç pazar oluşturarak, daha fazla yabancı yatırımı ülkemize çekmeyi ve dünya ticaretinden daha fazla pay almayı hedefliyoruz. Sadece montaj yapmakla yetinemeyiz. Kendi tasarım ve modellerini de hayata geçirmeliyiz. Bu nedenle, strateji belgesinde, ülkemizin üretim merkezi ve Ar-Ge üssüne dönüşümü için gerekli mekanizmalara öncelik verdik.” Üretimde yerli girdi kullanımını artıracak mekanizmalar geliştireceklerini vurgulayan Ergün, sektörün rekabet gücünü artırmak ve yüksek katma değerli bir üretime geçişi sağlamak için 27 farklı eylem hazırladıklarına işaret etti.

Aralık ayında 2002 yılı toplamı kadar araç satıldı

EKONOMİK krizlerle yaşamaya alışan Türkiye’de 1994 ve 2001 krizlerinin ardından otomotiv sektörününün toparlanması 4 yılı aşarken, 2008 yılı sonunda patlak veren küresel krizden ise 2 yıl bile dolmadan çıkıp, tarihi rekora imza atıldı. 2010 yılındaki bir diğer önemli gelişme ise, 2001 krizinin etkilerinin artarak devam ettiği 2002 yılında satılan toplam 158 bin adetlik satışa, Türk otomotiv sektörü bu yılın sadece aralık ayında ulaşma başarısı gösterdi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından resmi rakamlar 10 Ocak’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak olsa da, sektör yetkililerinden elde edilen resmi olmayan rakamlara göre aralık ayında satışlar 150 bine ulaştı. Bu satışla birlikte otomotiv pazarı 2005 yılındaki 723 bin adetlik satışı aşarak 760 bine yakın satışla Cumhuriyet tarihininin rekorunu kırdı. 2010 Aralık ayı ise tarihin en çok araç satılan ayı olurken, 2002 yılı toplamına bile ulaştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı