Gündem Haberleri

GÜNDEM

  STÖ'lerden teröre kınama

  A.A
  05 Ekim 2008 - 13:53Son Güncelleme : 05 Ekim 2008 - 13:53

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomik ve Sosyal Konseyin (ESK) sivil temsilcileri olarak, teröre karışan ve terörizme arka çıkan iç ve dış mihrakları, ülkeye yönelik terörist saldırıları nefretle kınadıklarını söyledi.

  Ekonomik ve Sosyal Konsey üyesi TOBB, TİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, Türkiye Kamu-Sen ve TESK temsilcileri, TOBB Merkez binada ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne, bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıyı kınadılar.
  Toplantıya, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay katıldı.

  Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın bildirisini okuyan Hisarcıklıoğlu, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır
  Bölüğüne bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen hain saldırıda 15 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi nedeniyle duydukları üzüntünün büyük olduğunu belirtti.

  Meydana gelen terör saldırısının, geride sadece acılı aileler bırakmadığını, ulusun ortak geleceğini, çocukların aydınlık yarınlarını, istikrarı, ülke bütünlüğümüzü ve demokrasiyi de hedef aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
  “Tüm ulusumuz terör saldırılarının gerçek amaçlarının farkındadır. Terör örgütü ve destekçileri menfur amaçlarını gerçekleştirmek için toplumsal istikrarımızı bozmak, kaynaklarımızı heba etmek ve bizleri kardeş kavgasına sürüklemek istemektedirler.
  Terörist saldırılar, bu ülkenin vatandaşları arasında var olan ve tarihten süzülerek gelen kardeşlik duygularını bozmaya asla muktedir olamayacaktır. Saldırılar, bölgesinde istisnai bir örnek ve model ülke olan Türkiye'nin, gençlerimiz ve geleceğimiz için harcaması gereken kaynaklarını ve zamanını heba etmeyi amaçlamaktadır.
  Ülkemiz, devletimiz ve insanlarımız, alçakça saldırılarla karşı karşıya bırakılarak, önümüzde beliren tarihi fırsatların kaçırılmasına, gelecek nesillere karşı ekonomik, sosyal ve siyasal sorumluluklarımızı gerçekleştirmemize engel olmak istemektedirler. Ancak, yakın geçmişte daha kötü tecrübeler yaşayan ve bunları asla unutmayan, öz güveni yüksek, fedakar, çalışkan ve kenetlenmiş ulusumuz her şeye rağmen yılmadan kendi yoluna devam edecektir.”

  “BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

  Canice saldırıların Türkiye'de tüm kural ve kurumlarıyla işleyen, her gün biraz daha gelişen ve derinleşen demokrasiyi hedef aldığını savunan Hisarcıklıoğlu, terörün, özgürlük iklimini geliştirmeyi engellediğini ve kullanımını sınırladığını ifade etti.

  “Sorunların, hukuk ve demokrasi içinde, meşru yollarla çözülmesini istemeyen, şiddet, korku ve nefretten medet uman, azınlıkta ve gözü dönmüş gafillere, izledikleri yöntemin gayri ahlaki, gayri insani ve çıkmaz yol olduğunu tarih mutlaka gösterecektir” diyen Hisarcıklıoğlu, terörist eylemlere doğrudan veya dolaylı biçimde destek verenlerin, kısa vadede kazançlı çıktıklarını düşünebileceğini ancak topraklarını saldırı üssü olarak kullandıran ülkenin, hukuki, siyasi ve ahlaki sorumluluğunun söz konusu olduğunu belirtti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
  “Şehitlerimizin doğum yerlerine baktığımızda, büyük Çanakkale Zaferinin izdüşümünü görüyoruz. 70 milyonun kardeşliğinin en ıstıraplı ispatı, ülkemizin her karışından vatan ve millet için canlarını feda eden bu aziz şehitlerimizin varlığıdır. Bizim çağrımız, millet olarak siyasi aktörleri, güvenlik güçleri, tüm sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlarıyla birlik ve beraberlik içinde hareket etmemizin gerektiğidir. Bu, sadece bugün için ortaya konulması gereken bir tutum değil, gelecek nesillere ve tarihe karşı da sorumluluğumuzdur.
  Ekonomik ve Sosyal Konseyin sivil kanadı mensupları, TOBB, TESK, TİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve TÜRKİYE KAMU-SEN'in başkanları ve temsilcileri olarak, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Yüce Türk Milletine ve şehitlerimizin ailelerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

  Terörün, insanlık suçu ve kabul edilemez alçakça bir yöntem olduğu gerçeğinden hareketle saldırılar karşısında hep birlikte ve birey olarak terörün ve yapanların kınanması ve lanetlenmesi gerektiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Ekonomik ve Sosyal Konseyin sivil temsilcileri olarak, teröre karışan ve terörizme arka çıkan iç ve dış mihrakları, ülkemize yönelik terörist saldırıları nefretle kınıyoruz” dedi.

  Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ortak basın açıklamasının hemen ardından Hakkari'deki terör saldırısında şehit
  olan Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aygör'ün Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde düzenlenecek cenaze törenine katılmak üzere TOBB Merkez binasından ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı