Gündem Haberleri

GÜNDEM

  STÖ'lerden polis hakkında suç duyurusu

  DHA
  06.11.2009 - 16:27 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da 57 sivil toplum örgütü, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltına alınan kişilere, ‘sivil toplum örgütlerini illegal faaliyet gösteren yapılar olarak değerlendirip’ alehlerinde ifade verilmeye zorlandıkları iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  İHD, KESK, MAZLUM-DER’in de aralarında bulunduğu 57 sivil toplum örgütü temsilcisi Valilik önünde basın açıklaması yaptı. Tüm- Bel Sen Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşa ortak açıklamayı yaparken, Türkiye’de sivil kültürün yerleşmesi için çabalayan, sivil toplum örgütlerinden rahatsız olan, derin devlet ve derin yapılanmaların varlığını devam ettirdiğini ileri sürdü.

  Sivil toplum örgütlerinin bir ülkede demokrasi, hak ve özgürlüklerin gelişimine katkı sunan temel yapıların başında geldiğini söyleyen Yaşa, ülkenin temel sorunlarının çözümü konusunda, toplumsal barışın inşaasına katkı sunmak amacıyla faaliyet yürüttüklerini kaydederek şöyle konuştu:
  “Zaman zaman ülkenin Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere hemen her kademedeki idarecileri ve yöneticileriyle görüşmeler yapmış, raporlar sunmuş, görüş ve düşüncelerini meşru zeminde basın ve kamuoyu ile paylaşmışızdır. Türkiye’de sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda öneme sahip bu sivil toplum kuruluşlarına ilişkin haksız ve hukuka aykırı olarak, Eylül- Ekim 2009’da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde farklı suçlardan gözaltına alınmış şahıslara, şubede görevli memurlar tarafından sivil toplum örgütleri ‘legal görünüm altında, illegal faaliyet gösteren’ yapılar olarak tanımlanmıştır. Kurumlarımız hedef gösterilerek gözaltındaki kişiler kurumlarımız aleyhine ifade vermeye yönlendirmişlerdir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu tutum sivil yaşama, farklılıklara, hak ve özgürlüklere tahammül edemeyen bir zihniyetin tezahürüdür. Bu durumun açığa çıkması için başta il Valisi olmak üzere, İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz.”

  Açıklamanın ardından 57 sivil toplum örgütü temsilcisi adliyeye kadar yürüyüş yaptı. Sivil toplum örgütü temsilcileri daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polisler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı