DİYARBAKIR HABERLERİ

STK’lar Sur İlçesine Çıkarma Yaptı

IHA
20.10.2015 - 18:26Son Güncelleme :

DİYARBAKIR’DAKİ İŞ ODAKLI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SON GÜNLERDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI VE GEÇTİĞİMİ GÜNLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİĞİ SUR İLÇESİNDEKİ ESNAFI ZİYARET EDEREK, DESTEK KAMPANYASI BAŞLATTI.

IHA

Diyarbakır’daki iş odaklı sivil toplum kuruluşları son günlerde şiddetli çatışmaların yaşandığı ve geçtiğimi günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği Sur ilçesindeki esnafı ziyaret ederek, destek kampanyası başlattı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, bölgede yaşanan durumun afet olarak değerlendirilmesini istediklerini belirterek, esnafa cansuyu kredisinin verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Diyarbakır’daki iş odaklı faaliyet yürüten ve aralarında DTSO, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri (DOGÜNSİFED) ile Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DİSİAD) de bulunduğu sivil toplum kuruluşları, son günlerde terör olaylarının yoğun yaşandığı Sur ilçesine çıkarma yaparak, olaylarda zarar gören esnaflara destek ziyaretinde bulundu. Esnaflar ile görüşen sivil toplum kuruluşları temsilcileri daha sonra tarihi Hasanpaşa hanında basın açıklaması düzenledi.
“ESNAF KREDİLERİNİ ÖDEYEMEZ DURUMA GELDİ”
Burada konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, esnafa destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla kampanya başlattıklarını belirterek, bu çerçevede vatandaşların Sur ilçesindeki esnaflardan alışveriş yapmasını istediklerini vurguladı. Bu sayede esnafa destek olunacağına dikkat çeken Sayar, “Esnafımızın ticari hacmi düştü, çek ve kredilerini ödeyemez duruma geldi. Bir bütün olarak baktığımızda esnaftan sanatkara, tüccardan sanayiciye kadar tüm kesimler bu gelişmelerden olumsuz etkilendi. Bu 3 aylık dönemde, ekonomik verilere baktığımız zaman, Çözüm Süreci’ndeki pozitif artış negatife döndü. Bölgede yaşanan durumun afet olarak değerlendirilmesini ve esnafımıza, sanatkarımıza, tüccarımıza, sanayicimize bu kapsamda destek verilmesini istiyoruz. Bu kapsamda 3 somut talebimiz var. Birincisi, KOBİ, esnaf ve sanatkarlara faizsiz, ertelemeli can suyu kredisinin verilmesidir. Reyhanlı’da yaşanan patlama sonrasında yaklaşık bin esnafa 100 bin lira 18 ay ötelemeli kredi imkanı sunuldu. Tüccar, sanayici ve yatırımcılarımızın vergi, stopaj ve kredilerinin en az bir yıl ötelenmesi gerektiğini, bu kredinin de faizinin tümü veya bir kısmının hazine tarafından verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, bölgede yaşanan olayların hem vatandaşları hem de esnaf ve tüccarları derinden etkilediğine dikkat çekerek, “Vatandaşlarımızı Sur bölgesindeki esnaflarımızdan bir haftalığına bile olsa alışveriş yapmaya davet ediyoruz. Hem esnaf hem de tüccarın mağdur olmaması için birçok girişimimiz var. Bu kampanyanın manevi de olsa ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Aynı zamanda hükümete bu afete kulak vermesi çağrısında bulunuyoruz. Yaşanan olaylarla ilgili sıkıntılarımızı ilgili makamlara sunduk. Bu raporumuzun da takipçisi olacağız. Bu vesile ile devletinde bölgede yaşanan bu afetlere kulak vermesini ve bir an önce ‘can suyu’ kredisi diye tabir ettiğimiz faizsiz kredinin bölgeye aktarılması gerektiğini belirtiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden STK’lar Sur İlçesine Çıkarma Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 18 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça STK’lar Sur İlçesine Çıkarma Yaptı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  12:17
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:10
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı