ADANA HABERLERİ

STK’lar Kadın Hakları İçin Toplandı

IHA
03.09.2015 - 10:47Son Güncelleme : 03.09.2015 - 10:48

ADANA'DAKİ STK'LARLA TECRÜBE PAYLAŞIMI VE KAPASİTE ARTTIRMA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

IHA

Avrupa Birliği’ne Uyum Gelişim Kültür ve Çağdaş Yaşam Derneği (EURODER) tarafından uygulanmakta olan “Kadın Hakları” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında Adana’daki STK’larla tecrübe paylaşımı ve kapasite artırma toplantısı gerçekleştirildi.
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Siyasi Kriterler Hibe Programı Sivil Toplum Diyalogu kapsamında EURODER tarafından uygulanmakta olan “Kadın Hakları” isimli proje kapsamında ATOSEV tesislerinde Adana’daki sivil toplum yöneticileri ve kamu kurumlarından gelen temsilcilere “Kadın Hakları” projesi ile ilgili bilgi verildi.
BİN KADIN VE 500 ERKEĞE EĞİTİM
ATOSEV toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme ve tecrübe paylaşımı toplantısında proje koordinatörü Feride Demir tarafından katılımcılara proje hakkında sunum yapıldı. Proje Koordinatörü Feride Demir proje amaçlarının, Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak Adana’da Sivil Toplum Kuruluşlarının insan hakları ve toplumsal cinsiyet temelli çalışmalar konusunda kurumsal ve operasyonel kapasitelerini geliştirmek, Yüreğir Belediyesi’nin kültür evlerinde düzenli seminerler ve faaliyetler ile en az bin kadına ve 500 erkeğe insan hakları ve toplumsal cinsiyet konularında eğitimler vererek toplumsal cinsiyet perspektifini güçlendirilmek olduğunu söyledi.
Daha sonra söz alan Avukat Muhal İkikardeş, bugüne kadar gerçekleştirilen, kadınlara ve erkeklere verilen kadın hakları eğitimleri ile ilgili bilgi aktardı. İkikardeş erkeklere verilen eğitimlerde erkeklerin kadınlara verilen hakların fazla olduğu konusunda şikayetlerinin geldiğini belirtti. Eğitimlerde Türk Ceza Kanunu’ndaki uygulamaların yaşanan güncel olaylarla katılımcılara anlatıldığını ifade eden İkikardeş daha sonra Avusturya’da kadına yönelik şiddet ile ilgili yapılan uygulamalardan örnekler verdi.
KADINLAR YASAL HAKLARINI ÖĞRENİYOR
İnsani Değerleri Yüceltme Derneği Başkanı Berrin Ünlü de son iki yıl içerisinde Adana’da kadın hakları ve kadına yönelik şiddet ile ilgili gerçekleştirilen faaliyetler konusunda konuştu ve bu projenin uygulanmasına da dernek ve Adana Kadın Sığınma Evi Derneği olarak destek olduklarını, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine katıldıklarını, eğitim alan kadınların yasal haklarını öğrenmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Tecrübe paylaşımı toplantısında daha sonra çeşitli kadın STK’lardan katılan temsilciler söz alarak proje ve faaliyetleri ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
Toplantıya Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil daha önceki görev yaptığı illerden örnek vererek ülkemizde kadın haklarının iyileştirilmesi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalara değinerek bu projenin de Adana’ya fayda sağladığını belirtti.
Adana Valiliği İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu ise Adana ilinde yaşarken bile çevrede ve günlük yaşamda kadına yönelik şiddetin farklı şekillerde görüldüğünü, bu nedenle STK’ların kadın hakları konusunda yaptıkları çalışmaların ve projelerin çok önemli olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden STK’lar Kadın Hakları İçin Toplandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 10 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça STK’lar Kadın Hakları İçin Toplandı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı