STFA'ya sürpriz transfer

Hürriyet Haber
19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anadolu Grubu'na bağlı Efes Pilsen İçecek Grubu Başkanı İlker Keremoğlu, son yıllarda yaşadığı krizlerle dikkati çeken STFA Grubu'na geçti. Keremoğlu, 1 Mayıs'ta göreve başlayacağı STFA'da İcra Komitesi Başkanlığı koltuğuna oturacak.

Anadolu Grubu Başkan Yardımcısı ve aynı gruba bağlı Efes Pilsen İçecek Grubu Başkanı İlker Keremoğlu, Sezai Türkeş Fevzi Akkaya (STFA) Grubu'nun başına geçiyor. Artık inşaat sektörünün en eski ve en köklü şirketlerinden biri olan STFA Grubu, İlker Keremoğlu'ndan sorulacak. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi mezunu İlker Keremoğlu, tam 27 yıldır çeşitli kademelerinde çalıştığı Anadolu Grubu'ndan, nisan ayı sonunda ayrılıyor.

Keremoğlu, 1 Mayıs 1999 tarihi itibariyle de STFA Grubu'nda Murahhas Üye ve İcra Komitesi Başkanı olarak yeni koltuğuna oturacak.

Keremoğlu'nun Anadolu Grubu'ndan ayrılıp, özellikle son dönemde, kredi borçları yüzünden bankalarla başı derde giren STFA gibi finansman sorunu bulunan bir şirkete geçmesi çeşitli senaryoları da gündeme getirdi.

STFA'nın, 100 milyon dolar civarındaki birikmiş borçlarının geri ödemesi için, İş Bankası liderliğindeki bir bankalar konsorsiyumu ile 2004 yılına kadar yeni bir ödeme takviminde anlaştıkları ve grubun ödemelerini bu yeni plan çerçevesinde ağır aksak da olsa yerine getirdiği biliniyor.

TRANSFERİN ÖYKÜSÜ

Keremoğlu'nun transferini, Sezai Türkeş'in kızı STFA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tomris Taşkent ve oğlu Sezai Taşkent'in girişimleriyle gerçekleştirildiği belirtiliyor.

STFA Grubu ile ilk temasının bir danışman aracılığı ile geçen yıl sonunda gerçekleştiğini belirten Keremoğlu, transferinin öyküsünü şöyle anlattı: ‘‘Danışman aracılığı ile gelen tekliften sonra, STFA'da aile ile tanıştım. Bu tanışmanın ardından hiç bir şart öne sürmeden bu grupla çalışırım dedim. STFA köklü bir kuruluş. Elbette sorunları var. Fakat mühendis kökenli bir şirket olan STFA'da, pazarlama ve finans cephesini de işin içine çekerek, bunların üstesinden gelmenin mümkün olacağına inanıyorum.’’

Keremoğlu, uzun süre aynı sektörde kalmanın insanı monotonlaştırdığına dikkat çekiyor. Keremoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Grup içinde bir kaç yıldır farklı bir sektör arayışı içinde olduğum biliniyor. Anadolu Grubu (AG) ile bağımı koparmıyorum. AG'deki yönetim kurulu üyeliğim devam edecek. STFA'ya yumuşak bir geçiş yapıyorum. AG'de devam eden bazı işlerimi tamamladıktan sonra Mayıs ayı başından itibaren de STFA da işe başlayacağım. STFA, çok köklü bir kuruluş. Bu kadar büyük bir kuruluşun zor duruma düşmesi üzücü. Geçmişi beni ilgilendirmiyor. AG'deki bağım sürecek, fakat ilk önceliğim kuşkusuz STFA'nın düzlüğe çıkması olacak.’’

Keremoğlu: STFA krizi rahat atlatır

STFA Grubu'nun potansiyelinin, mal varlığının, içinde bulunduğu krizi atlatacak kapasitede olduğunu gösterdiğine değinen İlker Keremoğlu şunları söyledi:

‘‘Süpermen değilim. Fakat ekibe yapılacak bir kaç küçük takviye ile STFA'nın ayağa kalkacağına ve layık olduğu yere geleceğine inanıyorum. Bu arada Anadolu Grubu ile STFA'nın ilgi alanları çok farklı.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı