Steve Jobs, ‘küresel gençliği’ İstanbul’da kahve içerken görmüş

Emre KIZILKAYA
26 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 10:10

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden Apple’ın kurucusu olan ve 5 Ekim’de hayatını kaybeden Steve Jobs’un ünlü biyografi yazarı Walter Isaacson tarafından kaleme alınan biyografisinde, Jobs’un gençliğin küreselleştiğini İstanbul’da bir hamamda kahve içerken gördüğünü söylediği ortaya çıktı.

BİLİŞİM devi Apple’ın kurucularından ve dünyayı kasıp kavuran iPod, iPhone ve iPad gibi ürünlerin yaratıcısı olan ve 5 Ekimde pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Amerikalı işadamı Steve Jobs’un resmi biyografisi önceki gün ABD’de piyasaya çıktı. Daha önce Benjamin Franklin ve Albert Einstein gibi isimlerin de biyografilerini yazan Walter Isaacson imzalı kitap, Jobs’un hayatına dair en kapsamlı birinci el kaynak. Çocuklarına, “iş yoğunluğu yüzünden kendilerine yeterince vakit ayıramayan babalarının nasıl biri olduğunu anlatmak için” Isaacson’a röportajlar veren Jobs, kitapta ilk kez yayınlanan aile ve tatil fotoğraflarını da ağustos ayında hasta yatağında Isaacson ile birlikte seçmiş. Jobs, 656 sayfalık kitabın bir bölümünde, Türkiye tatili sırasında yaptığı, işindeki kararlarını dahi etkilemiş görünen bir gözlemini anlatıyor.

Efes Antik tuvaletleri
Daha önce ailesiyle Meksika, Güney Pasifik ve Akdeniz’e yaptığı gezilerde tekne kiraladıklarını ve bir süre sonra bu teknenin tasarımından “nefret edip” evine döndüğünü söyleyen Jobs, bir ara lüks bir yat yaptırmayı düşünüyormuş. Jobs, iyi geçen deniz gezilerinden bahsederken ise şöyle diyor: “En iyi tatilimiz, İtalya sahillerine gidip akılalmaz Parthenon haricinde bir çukurdan ibaret olan Atina’ya geçtikten sonra Efes’e uğradığımız geziydi. Efes’te, ortasında müzisyenlerin serenat yapması için bir yerin de bulunduğu antik dönemden kalma mermer umumi tuvaletler var.”

Bornozla pazar analizi
Efes’ten İstanbul’a geçen Jobs, rehber olarak tarih uzmanı Türk bir akademisyenle anlaşıp ailesiyle tura çıkmış. Turun sonunda bir hamama giden Jobs, profesör kendisine Türk kahvesinden bahsederken şöyle düşünmüş: “Gerçek bir vahiy almış gibiydim. Bornozlarımızla oturmuştuk ve bize Türk kahvesi yapmışlardı. Profesör kahvenin Türkiye’de dünyanın diğer yerlerinden ne kadar da farklı yapıldığını anlatıyordu. Bir anda farkına vardım. ‘Ne olmuş yani’ diye düşündüm. Türkiye’de bile hangi çocuk Türk kahvesini umursuyor ki? İstanbul’da bütün gün genç insanları izlemiştim. Hepsi dünyadaki diğer çocukların içtiklerini içiyor, Gap’ten alınmış gibi görünen giysiler giyiyor, cep telefonu kullanıyorlar. Aniden anladım ki gençler için dünyanın tamamı aynı. Bir ürün imal ettiğimizde, onun bir Türk telefonu veya sadece Türk gençlerinin seveceği bir müzik çalar olması söz konusu değil. Artık tek bir dünyayız.” Biyografiyi yazan Isaacson, o deniz yolculuğunun neşesiyle Jobs’un kendi teknesini tasarlamaya başladığını, fakat 2009’da yeniden hastalanınca projeyi iptal ettiğini belirtiyor.

Google’a karşı nükleer savaş

BİYOGRAFİYE göre Steve Jobs, bir dönem Apple yönetiminde yer alan Eric Schmidt’in, rakipleri Google’ın başına geçmesine çok öfkeliydi. iPhone’un ekranına bir veya iki Google ikonu da koymayı öneren Jobs, internet arama devinin bir zamanlar akıl hocalığı yaptığı iki kurucusunun 2010 ocak ayında aldığı kararla şoke oldu. Google, HTC ile işbirliği yapıp dokunmatik de dahil iPhone’un bazı özelliklerini taşıyan bir telefon piyasaya çıkardı. “Apple’ın kasasındaki 40 milyar doların tamamını harcamam gerekse de bu yanlışı düzelteceğim. Termonükleer savaş açıyorum” diyerek mahkemeye başvuran Jobs, Google CEO’su Schmidt ile buluşup ona da şöyle dedi: “Sizi suç üstü yakaladık. Uzlaşma istemiyorum. Paranızı da istemiyorum. 5 milyar dolar da verseniz istemem, yeterince param var. Android işletim sisteminde bizim fikirlerimizi kullanmayı bırakmanızı istiyorum.”

Anneanne ve dede Ermeni göçmen

SURİYELİ bir baba ve Alman asıllı Amerikalı bir annenin çocuğu olarak doğduktan hemen sonra evlatlık verilen Jobs’un yeni annesi New Jerseyli Clara Hagopian’dı. Jobs’un anneannesinin İzmirli bir Ermeni, anne tarafından dedesinin ise Malatyalı bir Ermeni oldukları ve 1915 olayları sırasında ABD’ye göçtükleri belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı