Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Steve Jobs istemedi Apple yaptı

  Hürriyet Haber
  21.01.2015 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Apple'ın efsane ismi Steve Jobs'ın hiçbir zaman yapmayı düşünmediklerini ölümünün ardından Apple'ın bir bir yaptığını biliyor musunuz?

  Apple, Steve Jobs'un 2011'deki ölümünden bu yana arkasında durduğu bazı inanç ve değerlerden yavaşça vazgeçti; Jobs'un hiç yapmayacağı bazı şeyleri yaptı. Jobs'un fikirlerinde oldukça inatçı olduğu ve bunun Apple'ın başarısındaki rolünün büyük olduğu bir gerçek. Ancak elbette fikirler değişebiliyor. İşte Steve Jobs'un hiçbir zaman yapmayacağını söylediği, ancak Apple'ın yaptığı şeyler.

  Steve Jobs istemedi Apple yaptıKalem: Bir Apple analisti, geçtiğimiz hafta yeni iPad'in bir kalemle gelebileceğini söyledi. Steve Jobs'un ise kalemlerden nefret ettiği, ilk iPhone'u tanıtırken "kalemi kim ister ki?" dediği biliniyor.

  Steve Jobs istemedi Apple yaptı Küçük tabletler: Jobs, Ekim 2010'da analistlerle yaptığı bir toplantıda üretecekleri en küçük tabletin 10 inç'lik olması gerektiğini söylemiş, küçük tabletleri eleştirmişti. Jobs'un ölümünün bir sene ardından Apple, iPad mini'yi ortaya çıkardı.

  Steve Jobs istemedi Apple yaptı Büyük telefonlar: Büyük ekranlı telefonların elle kullanılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Jobs, "onu kimse satın almayacak" demiş, Samsung'un Galaxy S telefonları için "vızıltı" kelimesini kullanmıştı. Jobs'un ölümünün bir sene ardından Apple, daha uzun iPhone 5'i ve geçtiğimiz sene çok daha büyük iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı tanıttı.

  Steve Jobs istemedi Apple yaptıGerçek hayattakine benzer yazılım tasarımı: Steve Jobs, iPhone'un yazılımlarının görünümünün gerçek hayattaki nesnelere benzemesini istiyordu. Örneğin Apple'ın Mail uygulaması ve iBookstore bu fikri yansıtıyordu. Ancak Jobs'un ölümünün bir sene ardından Scott Forstall işten çıkarıldı ve bunun da bir sene sonrasında gerçek hayattaki nesnelere yer vermeyen iOS 7 ortaya çıktı.

  Steve Jobs istemedi Apple yaptıHayırseverlik: Jobs, 1997'de Apple'a döndüğünde firmanın hayır işlerine yönelik programlarını kapatmış, firmayı karlı hale getirmek istediğini söylemişti. Ancak Apple daha sonra gelir rekorları kırsa da bu programlarla hiç ilgilenmedi. Tim Cook, 2011'de CEO olduğunda Apple'ın bağış işlerine geri dönmesini sağladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı