Gündem Haberleri

  Stern: Hürriyet Türkler’in gözü kulağı

  Hürriyet Haber
  27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın ciddi haftalık dergisi Stern, gazetemizin Almanya baskısını konu alan yazısında Hürriyet International'a övgü yağdırdı. Hürriyet International'ı Almanya'daki Türkler'in gözü, kulağı ve sesi olarak niteleyen Stern Dergisi, Federal Basın Dairesi'nin Hürriyet için yaptığı ‘‘Son derece eleştirel, ancak özünde doğru’’ yorumuna yer verirken, Hürriyet'in pembe sayfalı magazin gazetelerinden olmadığını vurguladı.

  Yazıda, Almanya'da yaşayan Türkler'in sorunlarını dile getiren Hürriyet'in, 1971 yılında Frankfurt yakınlarındaki bir fabrikada Almanya baskılarını hazırlamaya başladığı belirtildi. Kısa sürede Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde bürolar açtığını kaydeden dergi, Hürriyet International'ın Almanya'daki birinci kuşak Türklere her konuda pratik bilgiler verdiğini belirtti. Türklerle ilgili haberlerin Alman basınında yeterince yer almaması nedeniyle Almanca’yı Türkçe'den daha iyi konuşan gençlerin de Hürriyet okuduğu ifade edildi.

  Yurtdışı Yayınlar Müdürü Ertuğ Karakullukçu'nun, ‘‘Almanya'daki Türk toplumunun büyük çoğunluğu Hürriyet'i kendi benliklerinin bir parçası olarak görmektedir’’ sözlerine yer veren Stern Dergisi, Hürriyet'in devlete bağlı ve milliyetçi çizgide olduğunu belirtirken, Türk düşmanlığına kalın çizgilerle karşı çıktığını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı